zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć?

Opublikowany przez oleg na 10.12.2020
| 0
Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć?

Rozwój gospodarki skłania do przemyślenia technik magazynowania. Wielu integruje elektroniczne systemy zarządzania magazynem w przedsiębiorstwach, niektórzy myślą o pełnej automatyzacji. Jednak ważne jest, aby zacząć od podstaw, dlatego dzisiaj porozmawiamy o logistyce magazynowej.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić na czym polega logistyka magazynowa, jakie są jej cele, czy warto ją zlecać firmom zewnętrznym, a także, z jakich etapów składa się zarządzanie logistyką magazynową.
Efektywne magazynowanie zaczyna się od budowy lub wynajmu magazynu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, dlatego zalecamy przeczytanie naszego artykułu na temat klasyfikacji magazynów.

Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć? - 2

Cele i znaczenie logistyki magazynowej dla biznesu

Jeśli mówimy o logistyce magazynowej, definicja jest następująca: suma czynności związanych z planowaniem i zarządzaniem towarami oraz ich obsługą — od przyjęcia do magazynu po wysyłkę.

Podstawowym celem racjonalnej logistyki magazynowania jest oszczędność kosztów z zachowaniem wysokiego poziomu operacji. Obejmuje to następujące działania:

 • maksymalizację przestrzeni do przechowywania;
 • rozsądne użycie sprzętu obsługowego i innych urządzeń technicznych;
 • optymalizację pracy pracowników magazynu;
 • organizację wygodnego dostępu do towarów na każdym etapie magazynowania;
 • troskę o bezpieczeństwo i komfort pracowników.

Trudno przecenić znaczenie tych procesów dla współczesnych przedsiębiorstw, zwłaszcza biorąc pod uwagę gwałtowny rozwój handlu elektronicznego, ponieważ w nim chodzi głównie o magazynowanie. Jednym z kluczowych priorytetów klienta przy wyborze firmy jest szybkość dostawy, która zależy przede wszystkim od logistyki magazynowej.

Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć? - 3

Czy warto zlecać na zewnątrz logistykę magazynową?

Pomimo tego, że przedsiębiorcy zazwyczaj wolą kontrolować większość procesów biznesowych, outsourcing magazynowania może być bardzo przydatnym rozwiązaniem. Na przykład właściciele sklepów internetowych często korzystają z takich usług. W rzeczywistości całe ich przedsiębiorstwo znajduje się w Internecie, a magazynem zarządza firma zewnętrzna.

Również outsourcing logistyki magazynowej jest często stosowany w przypadkach skalowania biznesu. Jeśli kierownictwo firmy chce skupić się na określonych operacjach, to część operacji można powierzyć rzetelnym firmom zewnętrznym.

Zlecenie magazynowania nazywa się logistyką kontraktową (czytaj więcej tutaj). Firmy, które wykonują te procesy, nazywane są operatorami logistycznymi (3PL lub 4PL). Wykorzystanie logistyki kontraktowej ma szereg zalet, w tym:

 • Dostępność. Dzięki comiesięcznej płatności nie musisz dużo inwestować w rozpoczęcie działalności;
 • Profesjonalizm. Nie musisz tracić czasu na konfigurowanie procesów i szkolenie personelu, gdyż operatorzy 3PL oferują usługi kompetentnych fachowców;
 • Uwolnij czas bez utraty kontroli. Nie musisz martwić się o postęp prac, ale zawsze masz dostęp do raportów i danych o saldach produktów.

Na naszej platformie możesz znaleźć listę sprawdzonych operatorów logistycznych i skontaktować się z nimi.

Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć? - 4

Główne problemy logistyki magazynowej

Pomimo pozytywnych trendów w rozwoju logistyki magazynowej w Polsce nadal istnieją pewne problemy w porównaniu z bogatszymi krajami. Te problemy, w takim czy innym stopniu, obejmują:

 • Przestarzały sprzęt i technologie;
 • Infrastruktura logistyczna nie zawsze spełnia współczesne wymagania;
 • Brak doświadczonego i wykwalifikowanego personelu;
 • Niewystarczająca ilość materiału teoretycznego do zarządzania magazynem;
 • Niezdolność niektórych menedżerów do odpowiedniej oceny wyzwań i problemów przedsiębiorstwa;
 • Brak oznakowania produktów (w niektórych przedsiębiorstwach nie zostało to jeszcze wdrożone);
 • Zacieranie odpowiedzialności (na przykład rozwojowi firmy nie towarzyszy wzrost liczby pracowników lub, ogólnie rzecz biorąc, nie ma jasnego podziału obowiązków)
Efektywna logistyka magazynowa: czym jest i jak ją osiągnąć? - 5

Etapy zarządzania logistyką magazynową

 • Projekt magazynu. Właściwe zarządzanie logistyką magazynową zaczyna się od zaprojektowania układu magazynu. Warto obliczyć i wziąć pod uwagę właściwości i ilość produktów do magazynowania, liczbę przyjęć i wydań towarów, wskaźniki rotacji, możliwość wprowadzenia systemów elektronicznych (ERP i WMS), algorytm pracy pracowników itp.;
 • Identyfikacja i zarządzanie produktami. Nowoczesne technologie umożliwiają jakościową organizację pracy i zarządzanie zasobami. Dzięki temu ładunek można śledzić na każdym etapie zamówienia. Do tych zadań wykorzystywane jest oprogramowanie WMS, czytniki danych itp.;
 • Bezpieczeństwo pracowników i towarów. Prawidłowe zarządzanie logistyką magazynową obejmuje dbanie o ich bezpieczeństwo poprzez ograniczanie prawdopodobieństwa wypadków z pracownikami, wdrażanie systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa, szkolenie BHP oraz monitorowanie stanu sprzętu w celu uniknięcia wypadków i zniszczeń towarów.

Pytania i odpowiedzi na temat logistyki magazynowej

🔹 Co to jest logistyka magazynowa?

Obejmuje ona wszystkie procesy zachodzące w magazynie: przyjęcie towaru, złożenie, kompletacja, pakowanie, nakładanie logo i kodów kreskowych, przyjmowanie i przetwarzanie zamówień, obsługę zwrotów.

🔸 Komu zlecić zarządzanie logistyką magazynową?

Outsourcing magazynowania to logistyka kontraktowa. Usługi te są świadczone przez operatorów 3PL i 4PL. Na platformie znajdziesz listę zweryfikowanych firm.

🔹 Jak zdigitalizować zarządzanie logistyką magazynową?

Najlepszym i najpopularniejszym sposobem jest WMS (Warehouse Management System) — elektroniczny system zarządzania magazynem. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w naszym osobnym artykule na temat tego oprogramowania.

Podsumowanie i wnioski

Magazyn jest ważną częścią większości przedsiębiorstw, które produkują lub sprzedają dobra materialne. Niezależnie od wysokiej jakości towarów, nieprawidłowa kompletacja, złe opakowanie lub spóźniona wysyłka może spowodować niezadowolenie klienta. Dlatego każdy przedsiębiorca chce, aby jego magazyn działał sprawnie i wydajnie.

Bardzo ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby właściwie zarządzać logistyką magazynu. Pomoże w tym racjonalne podejście do użytkowania powierzchni magazynowej, prawidłowy dobór personelu i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W wielu przypadkach, gdy koszty samodzielnego zorganizowania takiego systemu są dla małego przedsiębiorstwa zbyt wysokie, warto zlecić logistykę magazynową na zewnątrz.

Porównaj oferty
No listings to compare