zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Jak obniżyć koszty magazynowania: kluczowe porady

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 06.12.2021
| 0
Jak obniżyć koszty magazynowania: kluczowe porady

Jednym z największych wydatków prawie każdego przedsiębiorstwa jest koszt magazynowania towarów. Sukces każdej firmy zależy nie tylko od zwiększenia sprzedaży, ale też od optymalizacji kosztów. Magazyn jest głównym miejscem optymalizacji działalności firmy, ponieważ od organizacji składowania i przepływu towaru zależy stopień zysku oraz dalsza perspektywa rozwoju. Jak obliczyć i obniżyć koszty magazynowania? Przyjrzyjmy się kluczowym kwestiom optymalizacji całego procesu.

Jak obliczyć koszty magazynowania?

Do naliczenia kosztów magazynowania należy najpierw dokładnie zmierzyć całą powierzchnię. Zsumować wszystkie wydatki związane ze składowaniem towaru w skali roku i podzielić je na ilość metrów kwadratowych, które wcześniej zmierzyliśmy. Oto mamy średni koszt magazynowania na metr kwadratowy w skali roku.

Jakie są poszczególne składowe kosztów magazynowania i ich udział w całym procesie? Rozpatrzymy to:

  • Utrzymanie powierzchni i wyposażenia magazynu od 30% do 60%;
  • Zasoby ludzkie oraz usługi magazynowe od 5% do 10%;
  • Wynajem i serwisowanie sprzętu oraz transportowanie towaru od 40% do 50%;
  • Ubezpieczenia i konserwacja systemów informacyjnych od 10% do 20%.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Żeby mieć maksymalny zysk z własnej powierzchni magazynowej, musimy wykorzystać dosłownie każdy centymetr przestrzeni, który się da. Regały muszą być dostosowane do specyfiki każdego pomieszczenia, w taki sposób, żeby zachować równowagę pomiędzy maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni a płynnością ruchu towaru. Inaczej mogą nas obciążyć dodatkowe koszty personelu, na wykonanie zbędnych czynności magazynowania towaru.

Jak obniżyć koszty magazynowania: kluczowe porady - 2

Nie zapominajmy też o przestrzeni pionowej, którą też można wykorzystać za pomocą automatycznych systemów wielopoziomowych lub antresoli. Takie podejście może nam zapewnić nie tylko skuteczne wykorzystanie pionowej przestrzeni, ale również zmniejszenie wydatku na personel, dzięki automatyzacji procesów.

Należna organizacja systemów regałowych

Obniżenie kosztów magazynowych osiągniemy, skracając czas poszczególnych operacji procesu składowania. Więc musimy porządnie zorganizować systemy regałów, by maksymalnie skrócić proces zlokalizowania odpowiedniego towaru. Szybkie odnalezienie jednostek składowania zapewni płynny przepływ towaru przez magazyn, a to swoją drogą pozwoli obsłużyć większą ilość zamówień lub uniknąć przerw produkcyjnych.

Wysokość i szerokość regałów odgrywa ważną rolę w optymalizacji składowania. Projektowanie regałów według wymiarów towaru zapewnia efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Zarządzanie paletami

Drewniane palety sporo dla firmy kosztują, więc możemy zaoszczędzić do 40%, kupując palety używane. Co do palet drewnianych, nie chodzi tu tylko o cenę, ale również o koszty transportu. Tego rodzaju palety są ciężkie i wysokie, więc możemy je zastąpić tekturowymi, które są znacznie niższe i lżejsze. Pozwoli to załadować do samochodu więcej towaru i zmniejszyć wydatki na paliwo. W dodatku tekturowe palety można zostawić z towarem u klienta, nie marnując powrotny kurs, przewożąc tarę zwrotną.

Rozwiązania eliminujące uszkodzenia i kradzież towaru

Kolejny problem każdego magazynu który istotnie wpływa na koszty magazynowania — to uszkodzenia towaru lub jego kradzież, również towary zalegające z winy klienta lub po terminie przydatności. Efektywne zarządzanie towarem tego typu i wprowadzenie rozwiązań niedopuszczających powstania takich kłopotów, zaoszczędzi dużo miejsca i pieniędzy. Więc musimy przeanalizować podobne przypadki, określić główne czynniki wpływające na takie sytuacje i ustalić odpowiednie procedury, które rozwiążą problem.

Zapobiec uszkodzeniom towaru, możemy wprowadzając odpowiednie procedury pakowania i transportu wewnętrznego. Warto czas od czasu przeprowadzać szkolenia personelu w tej kwestii. Problemu z kradzieżą towaru unikniemy, instalując systemy monitoringu oraz alarmu. Dodatkowo można zatrudnić ochroniarza, który się zajmie tym zadaniem.

Jeśli mamy magazynować szybko psujące się towary, przydałoby się wykorzystać systemy wspomagające składowanie. Montowanie w pomieszczeniach klimatyzatorów, nagrzewnic i termostatów zapewni odpowiednie warunki przechowywania, a towary zachowają należny stopień jakości.

Optymalizacja zużycia energii

Każdy magazyn ma sporo urządzeń elektrycznych: klimatyzatory, nagrzewnice, oświetlenie, urządzenia załadowcze, systemy monitoringu, alarmowe, przeciwpożarowe i wiele innych. To wszystko wpływa na obliczenie kosztów magazynowania, jeśli nawet czynsz jest niski, to rachunki za prąd mogą być olbrzymie.

Możemy zmniejszyć rachunek zużycia energii, używając:

  • Energooszczędne lampy lub LED;
  • Czujniki ruchu do wyłączenia oświetlenia na nieużywanych obszarach;
  • Uszczelnione bramy i drzwi, które pomogą zachować ciepło w pomieszczeniach;
  • Świetliki i okna dachowe.

Organizacja magazynu buforowego

Na firmach, które mają sezonowe zwiększenie obrotów towaru, zaleca się w miesiącach szczytu wynajmować dodatkową powierzchnię magazynową. W taki a sposób zaoszczędzimy sporo kosztów, ponieważ większość czasu utrzymujemy mniejszy magazyn i nie marnujemy zbędnej powierzchni magazynowej.

Jak obniżyć koszty magazynowania: kluczowe porady - 3

Wprowadzenie nowoczesnych systemów IT

Nagłe przestoje linii produkcyjnych lub ich przyśpieszenie, powodują braki lub nadmiar stanu zapasów towaru, a to swoją drogą generuje nie byle straty dla przedsiębiorstwa. Musimy ciągle dbać o stany magazynowe, pomoże w tym dedykowany system informacyjny, który można zamówić specjalistycznej firmie IT.

Taki system zapewnia ciągłe informowanie kierowników odpowiednich działów o aktualnych stanach magazynowych. To rozwiązanie optymalizuje działalność całego przedsiębiorstwa i opłaca się niezależnie od jakości systemu, ponieważ większość błędów jest popełniana przez człowieka.

Optymalizacja czasu pracy

Zawsze na bieżąco musimy analizować efektywność zasobów ludzkich. Należy rozważyć liczbę pracowników na każdym roboczym miejscu, stałych i tymczasowych. Nieraz stały pracownik może bardziej się opłacić niż tymczasowy, z wielu powodów.

Automatyzacja magazynu

Żeby porządnie zaoszczędzić koszty, musimy najpierw nie mniej porządnie zainwestować w automatyzację procesów magazynowania. Na przykład układnice regałowe pozwalają zaoszczędzić na wózkach widłowych i personelu do obsługiwania. Duże hale magazynowe mogą być kontrolowane i obsługiwane przez jednego lub parę pracowników, którzy się znajdują w biurze, sterując i koordynując działaniem systemu.

Podsumowanie

Wyżej wymienione porady optymalizacji procesu magazynowania pomogą zmniejszyć koszty do 50%. Stopień oszczędności i terminy wprowadzenia zmian zależą wyłącznie od zaangażowania kierownictwa i budżetu do inwestowania, który firma sobie może pozwolić. Niektórym firmom może bardziej się opłacać logistyka kontraktowa w porównaniu z prowadzeniem własnego magazynu, to przeważnie małe i początkujące przedsiębiorstwa.

Porównaj oferty
No listings to compare