zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Jak usprawnić układ magazynu: 12 wskazówek od WareTeka

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 01.07.2021
| 0
Jak usprawnić układ magazynu: 12 wskazówek od WareTeka

Magazyn jest «sercem» logistyki każdej firmy. Poziom obsługi klienta i jakość dostawy zależy od dokładności jego pracy. Bardzo ważne jest, by Twój magazyn był zorganizowany tak, aby sprzyjać skutecznemu działaniu przedsiębiorstwa, a nie utrudniać go. Na pracę układu technologicznego magazynu wpływa ogromna liczba czynników: sposób organizacji procesów, motywacja personelu, przepływ towaru itp.

W tym artykule opowiemy o jednym z najważniejszych kryteriów — planowaniu magazynu. Nieefektywne korzystanie z przestrzeni magazynowej negatywnie wpływa na wszystkie etapy działalności. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego podejścia do planowania magazynu i jego układu, istnieją pewne rekomendacje. Korzystając z nich, możesz zoptymalizować swoją przestrzeń magazynową, aby osiągnąć maksymalną wydajność i zwiększyć jej rentowność. Platforma WareTeka zebrała 12 wskazówek, które pomogą w projektowaniu magazynu i planowaniu układu, aby przyspieszyć jego działalność. Przyjrzyj się naszym rekomendacjom poniżej.

Od czego zacząć planowanie układu magazynu: 4 wskazówki

Projektowanie nowego układu technologicznego magazynu to wydarzenie na dużą skalę. Najlepszym sposobem reorganizacji magazynu jest posiadanie planu działania. Firmy często stają przed pytaniem: od czego zacząć. Zalecamy wykonanie tych 4 kroków.

Krok 1. Narysuj schemat magazynu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to opracować mapę lub schemat swojego magazynu. Możesz go opracować na podstawie istniejącego lub stworzyć nowy. Mapę można zaprojektować ręcznie lub skorzystać z oprogramowania do projektowania układów magazynów. Najbardziej popularne to Smartdraw — bezpłatne oprogramowanie do tworzenia diagram oraz AutoCAD — zautomatyzowany program do projektowania.

Jak usprawnić układ magazynu: 12 wskazówek od WareTeka - 2

Możesz również skonsultować się z ekspertem od projektowania układów magazynów. On opracuje optymalne planowanie, uwzględniając specyfikę i potrzeby Twojej firmy. Tworzenie schematu magazynu to punkt wyjścia, więc upewnij się, że pomiary są jak najdokładniejsze. Upewnij się, że podzieliłeś układ technologiczny magazynu na strefy i pokazałeś schematycznie, jak będą przebiegały operacje. Nie zapomnij również zaznaczyć wszystkie obiekty infrastruktury: chodniki, biura i inne pomieszczenia magazynu.

Wskaż na schemacie parametry techniczne magazynu: wysokość sufitów, maksymalne dopuszczalne obciążenie podłogi, odległość pomiędzy kolumnami i tak dalej. W taki sposób podejmiesz decyzję, jaki sprzęt i wyposażenie do składowania możesz kupić. Po utworzeniu mapy układu magazynu musisz zoptymalizować swoją przestrzeń magazynową.

Krok 2. Zrób plan optymalizacji przestrzeni

Tylko część powierzchni magazynowej w układzie technologicznym przeznacza się na składowanie towarów, pozostała przestrzeń jest wykorzystywana do organizacji stanowisk pracy, gdzie pracownicy będą rozładowywać, przetwarzać i sortować ładunki. Oczywiście główną funkcją magazynów jest składowanie, więc to miejsce powinno być urządzone w pierwszej kolejności. Pomoże Ci to lepiej planować zapasy.

Istnieją różne sposoby umieszczania towarów do przechowywania i urządzenia stanowisk pracy w układzie magazynu. Jedną z nich jest metoda sortowania według rodzaju produktu. Powierzchnia magazynowa podzielona jest na klastry. Ta metoda pozwala pracownikom magazynu na szybkie odnalezienie odpowiednich produktów.

Innym sposobem jest umieszczenie strefy przechowywania poza obszarem, na którym prowadzone są operacje. Jest to bardzo podobne do tego, jak działa zwykły sklep spożywczy. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, widzisz przestrzeń z półkami, a pomieszczenie do przechowywania jest z tyłu, odwiedzający go nie widzą. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania towarów, skorzystaj z wielopoziomowych regałów. W taki sposób oszczędzasz użyteczną przestrzeń układu magazynowego i zwiększasz jego pojemność.

Pamiętaj, że strefa składowania w układzie technologicznym magazynu nie powinna obejmować całej powierzchni magazynowej. Zalecamy przeznaczenie tylko 22-27% całkowitej powierzchni na składowanie towarów.

Krok 3. Wybierz odpowiedni sprzęt

Do przyspieszenia technologicznych procesów układu magazynowego potrzebny jest specjalny sprzęt. Musisz go wybrać w zależności od rodzaju produktu, z którym masz do czynienia. Na przykład, jeśli pracujesz z pudłami lub paletami, możesz potrzebować wózka widłowego.

Jak usprawnić układ magazynu: 12 wskazówek od WareTeka - 3

Jednak każdy sprzęt magazynowy wymaga przestrzeni do szybkiego poruszania się po magazynie. Jeśli korytarze między regałami nie będą wystarczająco dostępne do swobodnego przejazdu wózków, to praca w układzie magazynowym może zostać całkowicie zablokowana. Wymagana ilość miejsca zależy od rodzaju sprzętu, na przykład wózek widłowy potrzebuje więcej miejsca niż wózki paletowe różnego rodzaju.

Zalecamy pozostawienie 3,7-4 m wolnego miejsca między regałami, dlatego że dla większości ładowarek jest to optymalna przestrzeń do manewrowania.

Krok 4. Przetestuj plan magazynu i zapisz wyniki

Zanim zmienisz projekt magazynu lub go modyfikujesz, musisz przetestować nowy schemat. Aby to zrobić, sprawdź wymiary proponowanego układu magazynowego i zobacz czy wszystko odpowiada w rzeczywistości. Nie musisz sprawdzać całej powierzchni magazynu, ale powinieneś przetestować najważniejsze obszary magazynu.

Nie zapominaj używać sprzętu magazynowego podczas testowania, ponieważ musisz się upewnić, że ruch jest łatwy. Poproś swoich pracowników, aby wypróbowali nowy projekt układu magazynu i podali swoje rekomendacji, przecież to oni będą pracowali w nowej przestrzeni.

Zapisz wyniki, wskazując pozytywne aspekty i te, które wymagają dopracowania. Koniecznie wprowadzić zmiany w obszarach, które nie działają wystarczająco dobrze. Najlepiej naprawić wszystkie niedociągnięcia już teraz, by móc wprowadzić dowolne zmiany w procesie planowania układu technologicznego magazynu.

3 rodzaje najpopularniejszych układów technologicznych magazynu: jak wybrać właściwy?

Optymalizacja planowania magazynu może usprawnić operacje magazynowe, najważniejsze wziąć pod uwagę specyfikę swojego magazynu. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, jednak jest kilka najczęściej używanych układów magazynowych.

1. Układ magazynu workowy

Strefa przyjęcia towaru to miejsce, w którym wyładowany produkt jest sortowany przed umieszczeniem w obszarze składowania. Tylna część układu magazynowego podzielona jest na trzy sekcje: w środku znajduje się obszar dynamiczny (strefa z najpopularniejszym towarem), po obu jego stronach znajdują się obszary statyczne, w których towary są przechowywane przez długi czas.

2. Układ magazynu przelotowy

Układ przelotowy jest odpowiedni dla dużych powierzchni magazynowych. Ma kształt linii prostej ze strefą przyjęć z jednej strony i strefą wydań z drugiej, a w środku obszarem składowania.

Układ workowy jest dobrym rozwiązaniem dla każdego magazynu. Opracować taki układ najprościej, strefy urządzone w kształcie litery «U», przypominający półkole. Zaleca się rozmieszczenie stref załadunku i rozładunku obok siebie. Umieść strefę przyjęcia towarów za strefą rozładunku, a kompletacji towarów za strefą załadunku wysyłek.

Duże produkty są rozmieszczone tak, aby można je było łatwo znaleźć. Jednak przed wysyłką towar jest transportowany przez cały magazyn.

3. Układ magazynu kątowy

Układ kątowy tworzy przepływ transportowy w kształcie litery «L». Strefy załadunku i odbioru towarów znajdują się po jednej stronie budynku, a strefy wysyłki i kompletacji po drugiej stronie. Reszta przestrzeni jest wypełniona towarem, jest wystarczająco dużo miejsca do przechowywania.

Jak podzielić strefy układu magazynowego: 5 wskazówek

Wszystkie magazyny podzielone są na strefy w zależności od rodzaju operacji: załadunek i rozładunek, przyjęcie, składowanie, kompletacja, wysyłka/pakowanie itp. Aby każda strefa działała efektywnie, musi być odpowiednio zorganizowana. Dla optymalizacji układu magazynowego skorzystaj z poniższych rekomendacji.

Jak usprawnić układ magazynu: 12 wskazówek od WareTeka - 4

1. Rozdziel strefę załadunku i rozładunku

Strefy załadunku i rozładunku układu magazynowego muszą być wbudowane w budynek lub całkowicie od niego oddzielone.

Jeśli masz w swoim magazynie wbudowaną strefę załadunku i rozładunku, punkt dostępu do stacji dokującej pozwoli ciężarówkom na łatwe podchodzenie i rozładunek swoich produktów bezpośrednio w budynku. Jeśli w magazynie nie będzie wystarczającej ilości miejsca na sprzęt, wszystko trzeba będzie zrobić ręcznie, co zajmie więcej czasu.

Jeśli strefę załadunku i rozładunku w układzie magazynowym masz na zewnątrz, konieczne jest zastosowanie dwu etapowego podejścia do projektowania. Będzie potrzebny wózek widłowy, aby przetransportować produkty z ciężarówek do magazynu, gdzie zostaną umieszczone w strefę przyjęć.

2. Oddziel obszar ekspedycji

Strefa spedycyjna, zwana również strefą przyjęć, to miejsce, w którym realizowana jest dostawa, kontrola jakości i sortowanie.

Łatwiej jest oddzielić strefę przyjęć, jeśli twój układ magazynowy przelotowy lub kątowy. Jeśli znaczna ilość towarów przechodzi przez strefę przyjęć, może to powodować «korki» — przestój zmniejszy wydajność na innych etapach procesu magazynowania.

Strefa przyjęć układu magazynowania to pierwsze miejsce, do którego ładunek trafia po przybyciu do magazynu. Dlatego zalecamy zaplanowanie większej ilości miejsca, aby uniknąć przestojów procesu magazynowania.

3. Sortuj towary tymczasowego i długoterminowego przechowywania

Istnieje kilka opcji pionowego przechowywania towarów. Układanie w stos jest najpowszechniejszą metodą, ale powinno być stosowane tylko w przypadku ładunków odpornych na uderzenia, takich jak worki z ziemią, oraz sztywnych pojemników, takich jak kartony lub plastikowe pudełka. Do wszystkich innych produktów należy korzystać z regałów.

Innym sposobem maksymalnego wykorzystania przestrzeni układu magazynowego jest podzielenie na 2 sekcje. Pierwsza będzie przechowywać najczęściej zamawiane produkty, a druga — towary, które zwykle długo pozostają w magazynie.

Rozdzielając w ten sposób powierzchnię składowania, można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia błędów podczas inwentaryzacji. Pomaga to również pracownikom magazynu w szybszym wyszukiwaniu i pakowaniu towarów.

4. Utwórz osobną strefę kompletowania

Nie zawsze przy planowaniu układów magazynów wydzielają osobną powierzchnię do kompletacji zamówień. Jeśli jednak pracujesz z e-commerce i sprzedajesz swój produkt indywidualnie przez internet, to ważna jest osobna strefa, w której pracownicy będą kompletować zamówienia.

Najlepiej umieścić strefę kompletacji towarów w środku lub obok strefy składowania. Przyspieszy to proces wyszukiwania i przetwarzania zamówień.

Kompletacja zamówień to jeden z najtrudniejszych procesów w układzie magazynowym, zwłaszcza jeśli musisz pracować z małymi przedmiotami. Dlatego wiele firm automatyzuje ten proces za pomocą przenośników i robotów.

5. Zoptymalizuj obszar dostawy i pakowania

Strefa wysyłki i pakowania układu magazynowego zajmuje się pakowaniem i przygotowaniem towaru do wysyłki. Ten obszar powinien być również oddzielony od pozostałych działów magazynu.

Jeśli nie masz specjalnego miejsca na pakowanie towarów, tę pracę możesz wykonać na miejscu. Jeśli nie musisz pakować towaru w swoim magazynie, wyjściem z sytuacji będzie osobne pomieszczenie, przeznaczone na towary gotowe do wysyłki.

Jednak najlepszym sposobem na usprawnienie tego obszaru i samego procesu dostaw jest optymalizacja procesów składowania. Rozmieszczaj najpopularniejsze produkty w pobliżu strefy dostawy, mniej popularne — za nimi itp. Najłatwiej to zrobić przy workowym lub kątowym układzie technologicznym magazynu.

Wnioski: planowanie układu technologicznego zwiększa wydajność magazynu

Wydajność wszystkich procesów zależy od układu technologicznego magazynu. Nawet mały przestój powoduje zmniejszenie wydajności. Dlatego, jeśli widzisz, że Twój magazyn nie działa dobrze, znajdź przyczynę i zoptymalizuj układ magazynu i planowanie stref magazynowych.

Opracuj schemat magazynu, stwórz miejsce dla samochodów ciężarowych, podziel wszystkie operacje na strefy, zbadaj, jak przepływa towar. Jeśli uporządkujesz wszystkie procesy, możesz zwiększyć przepływ towarów, skrócić czas kompletacji zamówień i terminy dostaw.

Porównaj oferty
No listings to compare