zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Jak wybrać magazyn do potrzeb biznesowych? Praktyczne porady

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 17.05.2021
| 0
Jak wybrać magazyn do potrzeb biznesowych? Praktyczne porady

Dla organizacji handlowej wybór magazynu jest nie mniej ważnym zadaniem niż wybór biura. Więc najpierw musisz sporządzić jasny plan. Aby wybrać odpowiedni magazyn, należy ocenić kilka ważnych parametrów. Mogą one wydawać się trywialne, ale nie należy ich lekceważyć, ponieważ chodzi o Twoi potrzeby i możliwości.

Magazynowanie stało się prostą, wygodną i opłacalną usługą, z której aktywnie korzystają już tysiące firm. Ponadto co roku popularniejsze staje się składowanie towarów i ładunków w nowoczesnych zautomatyzowanych magazynach.

Aby dokonać właściwego wyboru magazynu, należy najpierw określić w jakim celu potrzebujesz magazynu. W każdej konkretnej sytuacji lista potrzebnych usług będzie się różnić. W taki sposób możesz obniżyć koszty i uchronić firmę przed niewłaściwymi zadaniami związanymi z przechowywaniem ładunku.

Ocena możliwości przy wyborze magazynu dla firmy

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas oceny możliwości, jest budżet. Oznacza to, że decydując się na wybór właściwego magazynu dla firmy, zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na ten wydatek. Jeśli Twój budżet jest napięty, nie powinieneś wybierać najbardziej budżetowych opcji, ponieważ mogą w nich czaić się ukryte koszty. Alternatywnym rozwiązaniem może być zmniejszenie innych kosztów.

Określ kwotę, jaką chcesz wydać na magazyn dla firmy. Nie zapominaj, że stawka czynszu i koszty magazynowania nie jest to samo. Dodatkowe opłaty mogą obejmować koszty wody i energii elektrycznej, sprzątanie, ochronę budynku i inne. Po przygotowaniu wstępnego portretu wymarzonego magazynu zacznij szukać.

Zwracaj uwagę na takie czynniki jak:

  • Struktura magazynu. Są otwarte, zamknięte i półzamknięte;
  • Stan magazynu. Sprawdź podłogę, ściany, dach, a także zużycie regałów. Oceń pracę urządzeń magazynowych, systemów wentylacyjnych i grzewczych;
  • Dowiedz się, czy w pomieszczeniu są gryzonie i inne pasożyty, które mogą zepsuć Twój produkt. Poszukaj plam i pleśni, a także oceń jakość oświetlenia.

Ocena potrzeb przy wyborze magazynu

Określenie właściwych potrzeb Twojej firmy pomoże zrozumieć, jak wybrać magazyn sprzyjający rozwoju biznesu? Jeśli potrzebujesz optymalizacji kosztów, sprawdź, czy nie popełniłeś czasem jakiś błąd? Być może część powierzchni wynajmujesz na zapas? W takim przypadku warto rozważyć takie kompleksy logistyczne, które pozwalają zawrzeć krótkoterminowy najem.

Jak wybrać magazyn do potrzeb biznesowych? Praktyczne porady - 2

Zamierzasz przechowywać towary wielkogabarytowe? Sprawdź wymiary bramy w strefie przyjęcia towaru, a także dostępność i stan dróg dojazdowych oraz specjalnego wyposażenia i placów manewrowych.

Dla niektórych najemców magazynów potrzebne są wózki widłowe, wózki jezdne i inny sprzęt specjalistyczny, dla innych regały i palety wystarczą. Rozważ czy będzie też potrzebny dostęp do pomieszczeń administracyjnych, sanitarnych i gospodarczych.

Typy magazynów dla firm

Są magazyny, które specjalizują się wyłącznie w składowaniu towarów, ale też są firmy oferujące pełen zakres usług logistycznych, kompletacji dostaw do sieci handlowych, zarządzania dokumentami i inwentaryzacji, cross dockingu itp.

System kategorii, którymi posługuje się społeczność biznesowa, pozwala szybko ocenić potencjał kompleksu magazynowego, dlatego przy wyborze magazynu należy najpierw przyjrzeć się jego kategorii. Kategorie magazynów są zwykle oznaczone literami od A do D.

Magazyny A+ i A należą do najbardziej wygodnych i nowoczesnych. Mają zaawansowany technologicznie sprzęt i dobrą lokalizację, ale też wyższe ceny i możliwy brak wynajęcia małych powierzchni lub krótkiego okresu najmu. Gdy kategoria spada z A do D, koszt wynajmu i surowość warunków maleją.

Równowagę między ceną a jakością dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw osiąga się na poziomie magazynów kategorii B i C. Z reguły takie kompleksy magazynowe w bardziej dogodnych cenach, ich operatorzy dość chętnie godzą się na elastyczne warunki i jednocześnie jakość lokalu w pełni zaspokaja potrzeby małych firm. Wybierz optymalny magazyn dla firmy, biorąc pod uwagę, jakich usług ona potrzebuje.

Wybór lokalizacji magazynu dla firmy

Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja, która powinna być optymalna pod względem celów i zadań Twojej firmy. Określ, jaka jest najlepsza lokalizacja dla Ciebie? Jak ważna jest możliwość szybkiej dostawy, w ciągu godziny czy dnia?

Spróbuj także ocenić nieoczywiste źródła wydatków. Na przykład, jeśli Twoje biuro i magazyn znajdują się w różnych lokalizacjach, czy nie byłoby tańsze, a co najważniejsze, wygodniejsze połączenie ich w jednym miejscu? Jeśli tak, to dobrze będzie wybrać magazyn w kompleksie, który daje klientom możliwość wynajęcia również lokali administracyjnych.

Jak wybrać magazyn do potrzeb biznesowych? Praktyczne porady - 3

Weź pod uwagę odległość wybranego magazynu od biura lub sklepu, parkingu i innych obiektów, z którymi magazyn będzie stale współpracował. Ważna także jest dostępność wygodnych dróg dojazdowych i obszarów do załadunku/rozładunku towarów.

Dobór pomieszczenia przy wyborze magazynu

Magazyny są spożywcze, przemysłowe, tranzytowe, hurtowe, także istnieją magazyny, w których produkty są przechowywane od czasu do czasu, czyli sezonowe, czy do przechowywania leków — farmaceutyczne. To jeszcze nie jest pełna lista.

Zanim zaczniesz wybierać magazyn, musisz zdecydować, co dokładnie i jak długo zamierzasz w nim przechowywać. Może potrzebujesz specjalnych warunków do przechowywania swoich produktów? Na przykład całodobowe ogrzewanie czy chłodzenie.

W zależności od stopnia mechanizacji procesów wewnętrznych magazyny dla firm mogą być niezmechanizowane, złożone, zmechanizowane, zautomatyzowane i automatyczne. W magazynach niezmechanizowanych towary obsługiwane są ręcznie, a stopień udziału człowieka w obsłudze magazynów automatycznych jest praktycznie zredukowany do zera.

Pomieszczenie wybranego magazynu powinno być przystosowane do przyjmowania, przetwarzania i przechowywania określonego rodzaju produktu. Dotyczy to również temperatury i poziomu wilgotności oraz zasady właściwego sąsiedztwa, gdy całkowicie wykluczone jest szkodliwe działanie jednego produktu na inny.

Ocena powierzchni magazynowej dla firmy

Magazyny zajmują od 100 do kilku tysięcy mkw. Ponadto mają różną wysokość, niektóre pomieszczenia pozwalają na składowanie towarów tylko na poziomie wzrostu człowieka, w innych wysokość rozmieszczenia towarów przekracza 25 metrów.

Spróbuj jasno wyobrazić sobie, jakiego rodzaju magazynu potrzebujesz. Nie ma sensu płacić za dodatkowe miejsca, mając nadzieję, że będzie można magazynować z dużym zapasem. Bądź obiektywny, rób zapasy, tylko jeśli masz odpowiedni plan rozwoju.

Wybrany magazyn też powinien mieć całodobową ochronę, monitoring wizyjny i system kontroli dostępu, a także system sygnalizacji pożaru, alarmu i automatycznego gaszenia.

Ocena komunikacji z klientem i jakości współpracy

Ważnym elementem współpracy jest komunikacja ze zleceniodawcą. W każdej chwili powinieneś być w stanie uzyskać wszelkie informacje o tym, jakie usługi magazynowe były świadczone, jaki ładunek aktualnie znajduje się w magazynie, co jest przygotowywane do wysyłki itp.

Jeśli współpracujesz z rzetelną i odpowiedzialną firmą, to jej zarząd zawsze tworzy komfortowe warunki do prowadzenia wybranego magazynu i indywidualnie rozwiązuje problemy każdego klienta.

Współczesne operatorzy logistyczni dbają o obsługę telefoniczną, mailową oraz oferują integracyjne oprogramowanie. Monitorują na bieżąco dostawy, obsługują zwroty i informują o postępach w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie

Wybierając magazyn dla swojej firmy, trzeba wziąć pod uwagę sytuację finansową w której ona się znajduje i mieć odpowiedni plan rozwoju. Należy pamiętać, że rynek branży logistycznej oferuje możliwości kompleksowego przechowywania towarów, co dla niektórych bardziej się opłaca.

Można znaleźć magazyn z własnym prowadzeniem spraw, a można zlecić całą logistykę. Nasza platforma pomaga przedsiębiorcom z całej Polski wybrać magazyn dla firmy w zależności od potrzeb biznesu.

Po ustaleniu wymagań dotyczących przyszłego magazynu dla firmy skorzystaj z systemu filtrowania ofert, to pozwala wybrać odpowiedni dla siebie magazyn. Korzystając z mapy zobaczysz dokładną lokalizację w województwach i miastach. Nasi specjaliści doradzą, jak pracować z serwisem i pomogą wybrać najlepszą ofertę.

Porównaj oferty
No listings to compare