zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Klasy obiektów magazynowych: jakie istnieją i czym się różnią?

Opublikowany przez Igor na 19.10.2020
| 0
Klasy obiektów magazynowych: jakie istnieją i czym się różnią?

Magazyn to bardzo ważna część procesów logistycznych niemal każdego przedsiębiorstwa, a mówiąc o producentach towarów czy handlu elektronicznym, jest elementem absolutnie niezastąpionym.

Ale zanim zbudujesz lub wynajmiesz magazyn, musisz dowiedzieć się, jakie klasy magazynów istnieją, ponieważ pomoże to racjonalnie wykorzystać przestrzeń, zaoszczędzić pieniądze i osiągnąć efektywną pracę. Z tego artykułu poznasz ogólne zasady klasyfikacji, podstawowe wymagania dotyczące magazynów oraz różnice między nimi, to pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Niemniej jednak należy pamiętać, że obecnie klasyfikacja magazynów na polskim rynku jest raczej umowna i może różnić się w zależności od różnych źródeł informacji, dlatego należy uważnie przyjrzeć się konkretnym ofertom.

Czym jest obiekt magazynowy i do czego służy?

Magazyn jest miejscem przeznaczonym do składowania przemieszczania towarów. Wyodrębniona przestrzeń magazynowa może zajmować: plac nieosłonięty, plac osłonięty, plac półosłonięty, cały budynek, część budynku lub kilka budynków.

Z obiektów magazynowych korzystają producenci, importerzy, hurtownicy, detaliści, firmy transportowe, firmy logistyczne, eksporterzy, służby celne itp.

Główne funkcje magazynu w procesach logistycznych:

  1. Gromadzenie zapasów towarów niezbędnych do tłumienia wahań podaży i popytu;
  2. Synchronizacja prędkości przepływu towarów w systemach ruchu od producentów do konsumentów;
  3. Synchronizacja prędkości przepływu materiałów w technologicznych systemach produkcyjnych.

Z reguły kompleks usług magazynowych przedstawia się następująco:

  • Rozładunek i załadunek transportu (wykonywanie czynności załadunkowych i rozładunkowych);
  • Przyjmowanie towarów przychodzących pod względem ilościowym i jakościowym. Przyjęcie towaru — wstępna operacja związana z przemieszczeniem towaru w magazynie i powstaniem odpowiedzialności;
  • Umieszczenie do przechowywania (układanie towarów na regałach, stosach);
  • Dobór towaru z miejsca składowania (pakowanie), przygotowanie do wysyłki: pakowanie, obrzeże, znakowanie itp.);
  • Wewnątrzmagazynowy ruch towarów.
Klasy obiektów magazynowych: jakie istnieją i czym się różnią? - 2

Jakie klasy magazynów istnieją?

Zwyczajowo rozróżnia się magazyny według klas A++ (trik marketingowy dla nazwy A+), A+, A, B+, B, C, D.

Magazyn klasy A+

Nowoczesne lokale, zbudowane specjalnie pod przyszłą działalność magazynową. Lokalizacja, wystrój i wyposażenie takich magazynów są zaprojektowane tak, aby spełniać następujące zasady nowoczesnej logistyki magazynowej: bliskość głównych arterii transportowych (bezpośredni dojazd na teren magazynu bezpośrednio z autostrady lub dogodnymi drogami satelitarnymi) możliwość dostosowania się do dowolnych towarów, duża szybkość obrotu oraz gwarancje bezpieczeństwa ładunku.

Magazyn klasy A

Budynek jednopiętrowy (czasem dwupiętrowy) żelbetowy lub prefabrykowana konstrukcja metalowa. Czasami są to powierzchnie magazynowe całkowicie przebudowane przy użyciu nowoczesnych materiałów i technologii, nie starsze niż 20-30 lat. Charakterystyka takich lokali jest niemal identyczna z klasą A+, z wyjątkiem lokalizacji: magazyny takie znajdują się niekiedy na terenie miasta, w strefach przemysłowych.

Magazyn klasy B+

Magazyn o stosunkowo niedawnej budowie (np. z początku lat 90.) z kilku powodów nie spełnia 2-3 kluczowych parametrów wymaganych dla magazynów klasy A: niewystarczającej liczby bram, niedogodnych dróg dojazdowych itp. Takich lokali na rynku jest bardzo dużo w związku z dynamicznym rozwojem działalności inwestycyjnej w zakresie budowy magazynów.

Magazyn klasy B

Pomieszczenia magazynowe zbudowane w latach 70.-80. XX wieku zgodnie z kanonami logistycznymi charakterystycznymi dla ówczesnej gospodarki, często wymagają pewnych (drobnych) inwestycji i zmian optymalizujących działania magazynu: zmiana posadzki, montaż nowoczesnych systemów zabezpieczeń itp.

Magazyn klasy C

Dawne obiekty przemysłowe, zajezdnie samochodowe itp., Początkowo nieprzystosowane do obsługi magazynowej. Wymagane są istotne zmiany konstrukcyjno-techniczne: montaż dodatkowych bram, wykonanie podjazdów/ramp, wymiana przeszkleń lub witraży na ściany pełne, modernizacja podłóg, systemów ogrzewania i gaszenia pożaru. W większości przypadków konieczne jest zdemontowanie zainstalowanego sprzętu.

Magazyn klasy D

Garaże, piwnice, zimne hangary, budynki rolnicze nieprzystosowane na potrzeby magazynowe. Modernizacja lub przebudowa takich pomieszczeń jest niepraktyczna. Z finansowego punktu widzenia często bardziej opłacalne jest wyburzenie takiego obiektu magazynowego i wybudowanie nowego budynku. Nadają się tylko do składowania ładunków o małej rotacji i niewymagających warunków składowania: surowców do produkcji przemysłowej, paliw i smarów, metali, gumy, wyrobów z tworzyw sztucznych itp.

Klasy obiektów magazynowych: jakie istnieją i czym się różnią? - 3

Czym się różnią klasy obiektów magazynowych?

Klasy magazynów mogą się różnić na wiele sposobów. Klasyfikując obiekty magazynowe, szczególną uwagę zwraca się na wielkość, konstrukcję, stopień mechanizacji operacji magazynowych, rodzaje składowania oraz przeznaczenie funkcjonalne.

Magazyn może być ogniwem w łańcuchu ruchu produktów produkcyjnych (magazyny surowców, wyrobów gotowych, magazyny specjalistyczne itp.) lub znajdować się w obszarze ruchu dóbr konsumpcyjnych.

Również na określenie klasy magazynu wpływa poziom bezpieczeństwa, dostępność miejsc parkingowych, lokalizacja, warunki temperaturowe (w tym ich regulacja), wiek budynku, a także ewentualne dodatkowe funkcje, zalety i cechy, które mogą przynieść dodatkowe korzyści przedsiębiorstwu.

Tabela klasów magazynów

W poniższej tabeli można zobaczyć najczęstsze wymagania dotyczące obiektów magazynowych. Pamiętaj, że wymagania mogą się nieznacznie różnić w różnych klasyfikacjach, dlatego niektóre cechy z tabeli są opcjonalne.

KlasaKluczowe wymagania
Magazyn klasy A+Posadzka przeciwpyłowa o nośności 5 ton/mkw., na wysokości 1,20 m nad ziemią; Wysokość sufitu — 13 metrów; regulowany reżim temperatury; alarm pożarowy i automatyczny system gaśniczy; wentylacja; okablowanie światłowodowe; system alarmowy i system nadzoru wideo; autonomiczna podstacja elektryczna; bramy przemysłowe automatyczne (min. 1 na 500 mkw.); parking dla pracowników i ciężarówek; miejsce do manewrowania ciężarówkami; biura i inne dodatkowe pomieszczenia; światłowody; lokalizacja w pobliżu centralnych autostrad; linia kolejowa.
Magazyn klasy APosadzka przeciwpyłowa o nośności 5 ton/mkw., na wysokości 1,20 m nad ziemią; Wysokość sufitu — 10 metrów; regulowany reżim temperatury; alarm pożarowy i automatyczny system gaśniczy; wentylacja; okablowanie światłowodowe; system alarmowy i system nadzoru wideo; autonomiczna podstacja elektryczna; bramy przemysłowe automatyczne (min. 1 na 700 mkw.); parking dla pracowników i ciężarówek; miejsce do manewrowania ciężarówkami; biura i inne dodatkowe pomieszczenia; światłowody; lokalizacja w pobliżu centralnych autostrad.
Magazyn klasy B+Posadzka przeciwpyłowa o nośności 5 ton/mkw., na wysokości 1,20 m nad ziemią; Wysokość sufitu — 8 metrów; regulowany reżim temperatury; alarm pożarowy i automatyczny system gaśniczy; wentylacja; okablowanie światłowodowe; system alarmowy i system nadzoru wideo; autonomiczna podstacja elektryczna; bramy przemysłowe automatyczne (min. 1 na 1000 mkw.); parking dla pracowników i ciężarówek; miejsce do manewrowania ciężarówkami; biura i inne dodatkowe pomieszczenia; światłowody; lokalizacja w pobliżu centralnych autostrad.
Magazyn klasy BPosadzka asfaltowa lub betonowa bez powłoki przeciwpyłowej; system grzewczy; wysokość sufitu od 6 metrów; system sygnalizacji i gaszenia pożaru; miejsce do manewrowania ciężarówkami; system alarmowy i system nadzoru wideo; wentylacja; biura.
Magazyn klasy CPosadzka asfaltowa lub betonowa bez powłoki przeciwpyłowej; wysokość sufitu od 4 metrów; system grzewczy; system sygnalizacji i gaszenia pożaru; obszary do manewrowania ciężarówkami; wentylacja.
Magazyn klasy DPraktycznie nie ma wymagań dla takich pomieszczeń, poza tym, że nie powinny być w złym, nieodpowiednim do użytkowania stanie technicznym,
Klasy obiektów magazynowych: jakie istnieją i czym się różnią? - 4

Najczęściej zadawane pytania na temat „Klasy magazynów”

🔹 Jakie klasy magazynów istnieją?

Najczęściej w klasyfikacji magazynów znajdują się klasy A, B, C i D, a dla podkreślenia indywidualnych zalet niektórych lokali stosuje się podklasy A+, B+, a nawet A++.

🔸 Jakie klasy obiektów magazynowych najczęściej spotykane w Polsce?

Oczywiście im mniejsze wymagania stawiane magazynom, tym więcej lokali odpowiada takim klasom. Wynika to z tego, że najczęściej spotykane w Polsce magazyny należą do niskiej klasy. Niemniej, dzięki intensywnej budowie nowych magazynów, rośnie odsetek lokali w klasie A i B.

🔹 Gdzie szukać magazyny różnych klas w Polsce?

Najlepszym narzędziem do wyszukiwania magazynów różnych klas jest platforma Wareteka. Wyszukiwarka posiada duży wybór lokali, intuicyjny interfejs oraz specjalne filtry do wyszukiwania według klasy, a także lokalizacji, powierzchni i innych parametrów.

Podsumowanie

Niestety nie ma ogólnie przyjętego jednolitego standardu klasyfikacji magazynów. Przedsiębiorcy powinni uważnie przyjrzeć się każdej ofercie przed dokonaniem wyboru. Dodatkowo lokale tej samej klasy mogą różnić się od siebie różnymi parametrami, a każde przedsiębiorstwo ma indywidualne potrzeby logistyczne.

Dość powszechne są klasyfikacje Knight Frank i Swiss Realty Group na podstawie których napisano ten artykuł. Ponieważ wymagania są względne i nie zawsze dokładnie określone, ten lub inny magazyn może czasami znajdować się w sąsiednich klasach.

Pamiętaj, że jeśli Twoja firma potrzebuje specjalnych warunków, nie zawsze oznacza to, że potrzebujesz obiektu magazynowego klasy A lub A+. Ponieważ definicja klasy B nie jest bardzo ścisła, pomieszczenie, którego potrzebujesz, może znajdować się w tej klasie, ponieważ nie spełnia pewnych kryteriów, które nie są dla Ciebie istotne.

Porównaj oferty
No listings to compare