zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Logistyka kontraktowa: definicja i zalety dla biznesu

Opublikowany przez Igor na 06.11.2020
| 0
Logistyka kontraktowa: definicja i zalety dla biznesu

Przedsiębiorcy to wizjonerzy przyzwyczajeni do samodzielnego brania odpowiedzialności i kontrolowania sytuacji, dlatego często trudno im zdecydować się na outsourcing części działań firmy. Niemniej jednak każdy lider rozwijającego się biznesu prędzej czy później staje przed sytuacją, w której skalowanie stwarza dylemat: wielokrotne zwiększenie wysiłków lub zlecenie części obowiązków firmie zewnętrznej.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się o zaletach i cechach logistyki kontraktowej, którym operatorom logistycznym w Polsce warto zaufać i w jakich przypadkach ta opcja będzie najbardziej odpowiednia.

Czym jest logistyka kontraktowa? Definicja rozwiązania

Logistyka kontraktowa to usługa logistyczna, która w najprostszej formie jest magazynowaniem w ramach outsourcingu. Kompleksowe zarządzanie operacjami magazynowymi (w tym często magazynem głównym) prowadzą firmy zwane operatorami 3PL.

Często profesjonalna i wysokiej jakości logistyka kontraktowa opiera się na oprogramowaniu do zarządzania magazynem — tak zwanym WMS (Warehouse Management System). Taki system pozwala zoptymalizować pracę i maksymalnie efektywnie wykorzystać zasoby magazynowe. Więcej o funkcjach WMS przeczytasz w jednym z artykułów na naszym blogu.

Operatorzy 3PL w ramach logistyki kontraktowej oferują realizację nie tylko tradycyjnych operacji logistycznych, ale także bardziej zaawansowane usługi zarządzania łańcuchem dostaw.

Dla kogo jest odpowiednia logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa może być bardzo przydatna w przypadku małego start-upu (na przykład sklepu internetowego), ponieważ pozwala założyć firmę przy minimalnej inwestycji początkowej. Przedsiębiorca jest zwolniony z konieczności zatrudniania wielu pracowników, budowy magazynu i zakupu sprzętu. Zamiast tego może po prostu zapłacić operatorowi 3PL za określone usługi.

Logistyka kontraktowa: definicja i zalety dla biznesu - 2

Dla dużych przedsiębiorstw logistyka kontraktowa jest również optymalnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Na przykład, jeśli firma się rozwija, wchodzi na nowe rynki lub chce świadczyć nowe usługi. Po co poszerzać kadrę i przeznaczać ogromne środki na wdrażanie nowych zasad pracy, skoro część usług można zlecić firmie zewnętrznej, która ma niezbędne doświadczenie i gwarantuje pożądany efekt?

Czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojej firmy, zależy od wielu indywidualnych czynników, na przykład, jeśli masz już wystarczającą przestrzeń do przechowywania swoich towarów i wykwalifikowany personel, być może w tym przypadku wystarczy wprowadzić elektroniczny system zarządzania magazynem. Ale ważne jest, aby umieć rozróżnić sytuacje, w których outsourcing naprawdę nie jest wskazany, a kiedy liderzy po prostu boją się powierzyć komuś część swoich obowiązków.

Korzyści z logistyki kontraktowej dla przedsiębiorstwa

Doświadczenia dużych międzynarodowych firm pokazują, że dla skalowania biznesu często dużo bardziej opłaca się przenieść część ich logistyki do wyspecjalizowanych 3PL operatorów. Logistyka kontraktowa pomaga firmom każdej wielkości rozwijać się bez ryzyka i efektywnie, optymalizować koszty i świadczyć wysokiej jakości usługi konsumentowi końcowemu.

Sumienni operatorzy 3PL, budujący przez lata renomę, bardzo często bardziej niż pracownicy własnych działów interesują się rentownością firm klienta — prestiż wykonawcy zależy od jego efektywności. Dodatkowo outsourcer ponosi pełną odpowiedzialność za swoje decyzje i działania.

Poniżej znajduje się tabela, która jasno pokazuje różnicę między zarządzaniem magazynem przed i po wdrożeniu logistyki kontraktowej:

Magazynowanie z wykorzystaniem własnych zasobówKorzystanie z logistyki kontraktowej
Duża początkowa inwestycja we własną powierzchnię magazynową, sprzęt, a także ubezpieczeniePrzystępna cena. Opłata miesięczna tylko za używaną powierzchnię. Magazyny operatorów logistycznych są dobrze wyposażone i ubezpieczone
Brak czasu, trudności w organizacji zarządzania magazynemOperator 3PL ponosi pełną odpowiedzialność za zarządzanie magazynem
Powolne wdrażanie nowych systemów i trudności z modernizacjąBłyskawiczne rozwiązanie każdego problemu biznesowego
Problemy z komunikacją i racjonalnym użytkowaniem powierzchniDebugowana i stabilna praca dzięki doświadczeniu ekspertów i systemowi WMS

Jakie usługi obejmuje logistyka kontraktowa?

Jak wynika z definicji, logistyka kontraktowa obejmuje wszystkie usługi magazynowe — od przybycia towaru do magazynu po jego dystrybucję, czyli wysłanie do konsumenta końcowego.

Najpierw odbywa się rozładowywanie i dekonsolidacja  towaru przyjętego do magazynu, a następnie umieszczenie w odpowiednie miejsce na regałach. Gdy przyjdzie zamówienie na określone towary, magazynierzy kompletują i pakują je zgodnie z potrzebami klienta. W razie potrzeby 3PL operatorzy oferują również etykietowanie, logowanie lub dodawanie dodatkowych elementów do produktów (na przykład instrukcji).

Logistyka kontraktowa: definicja i zalety dla biznesu - 3

Dzięki systemowi WMS lokalizacja każdego artykułu jest wprowadzana do komputera i w razie potrzeby każdy produkt jest łatwy do znalezienia. Elektroniczny system zarządzania magazynem pozwala również klientowi w czasie rzeczywistym śledzić stan magazynu, postęp pracy oraz ilość produktów.

Logistyka kontraktowa: firmy oferujące tę usługę na platformie WareTeka

Pomimo tego, że logistyka kontraktowa w Polsce jest stosunkowo nowym zjawiskiem, na krajowym rynku działają sprawdzeni operatorzy 3PL (w tym międzynarodowi), co naprawdę może zagwarantować jakość świadczonych usług.

Platforma WareTeka zaprasza do współpracy zarówno operatorów logistycznych, jak i tych, którzy ich poszukują. W krótkim okresie istnienia platformy na polskim rynku udało nam się już zaangażować we współpracę następujące firmy:

  • Colian Logistic. Firma ta od ponad 10 lat z sukcesem podbija rynek logistyczny i posiada oddziały w kilkunastu miastach Rzeczypospolitej;
  • Grupa Raben. Od prawie 20 lat na rynku europejskim firma ta weszła na rynek trzynastu krajów;
  • FM Logistic. Firma pochodzi z Francji, jest uważana za jednego z najlepszych 3PL operatorów na świecie;
  • DB Schenker. Międzynarodowa firma logistyczna obsługująca przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe. Firma dysponuje wszystkimi rodzajami transportu: od morskiego do lotniczego;
  • ZAMMLER. Grupa firm reprezentowanych w wielu krajach świata. Dysponuje środkami nie tylko na klasyczne operacje logistyczne, ale także na rozwiązywanie problemów związanych z eksportem i importem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące logistyki kontraktowej

🔹 Co to jest logistyka kontraktowa?

Tak nazywa się usługa logistyczna, która polega na przekazywaniu różnych operacji magazynowych firmie zewnętrznej.

🔸 Logistyka kontraktowa a outsourcing: czy jest różnica? 

Outsourcing to przekazanie niektórych funkcji firmy zewnętrznemu wykonawcy. Logistyka kontraktowa to zlecenie usług magazynowych, czyli jeden z rodzajów outsourcingu.

🔹 Jakie są kluczowe usługi logistyki kontraktowej?

Wśród głównych usług logistyki kontraktowej można wyróżnić następujące: rozładunek, składowanie towaru, kompletacja, przepakowywanie, przygotowanie do dystrybucji, a także kompleksowe zarządzanie magazynem z wykorzystaniem systemu elektronicznego (WMS).

Logistyka kontraktowa: definicja i zalety dla biznesu - 4

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule omówiliśmy definicję logistyki kontraktowej, jej zalety oraz oferowane usługi. Ten rodzaj logistyki szybko zyskuje na popularności wraz z rozwojem polskiej gospodarki, a także dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego.

Uwaga: jeśli potrzebujesz nie tylko usług magazynowych, ale również transportu, obsługi celnej itp., najlepiej byłoby wybrać do tego jednego operatora 3PL, dzięki czemu zapewnisz sobie bardziej skoordynowaną pracę.

Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, już teraz możesz skontaktować się z naszym specjalistą i poznać szczegóły oferty!

Porównaj oferty
No listings to compare