zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość

Opublikowany przez oleg na 23.12.2020
| 0
Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość

W ostatnich latach polski rynek magazynowy rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Do ważnych przyczyn należy ogólny wzrost gospodarczy, szybki rozwój handlu elektronicznego, inwestycje zagraniczne i tak dalej. Ale w 2020 roku na światowej arenie gospodarczej pojawiła się pandemia COVID-19, która przyniosła ogromne straty prawie wszystkim krajom i znacznie zmieniła stosunek przepływów finansowych w różnych branżach. Jak to wpłynęło na rynek magazynowy w Polsce? Na to i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, a także podsumujemy wyniki roku i omówimy prognozy na przyszły rok.

Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość - 2

Warunki na rynku magazynowym w Polsce na początku 2020 roku

Początek 2020 roku był obiecujący dla rynku magazynowego w Polsce. Całkowite zasoby nieruchomości magazynowych nieznacznie przekroczyły 18,6 mln mkw. W minionym roku przewidywano, że w 2020 roku będzie duże zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe oraz aktywny rozwój e-commerce. Spodziewano się również dalszej aktywnej automatyzacji magazynów i wzrostu wynagrodzeń w branży. Eksperci oczekiwali tego na podstawie osiągnięć i trendów roku 2019, wśród których znalazły się następujące:

  • Nieruchomości magazynowe stały się bardziej dostępne dzięki relokacji dużych najemców i inwestycjom spekulacyjnym;
  • Stosunkowo niska dynamika cen w budownictwie i wysoki poziom podaży nieco ustabilizowały stawki czynszów na rynkach regionalnych;
  • Rekordowa liczba transakcji na rynku inwestycyjnym — 38. Łączny wolumen transakcji wyniósł 1,4 mld euro, co było drugim najwyższym wynikiem w historii;
  • Wynagrodzenia sektora magazynowego wzrosły ze względu na duży popyt na pracowników, przy utrzymującym się dużym zróżnicowaniu w poszczególnych regionach.
Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość - 3

Źródło: raport o rynku magazynowym „MARKETBEAT” firmy CUSHMAN & WAKEFIELD.

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek magazynowy

Amerykański ekonomista, trader i filozof Nassim Taleb w swojej słynnej książce „Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem” pisał o wielkich, nieprzewidywalnych wydarzeniach, które nagle zmieniają świat. Pandemia COVID-19 stała się właśnie takim „czarnym łabędziem”, największym od kryzysu z 2008 roku. Setki tysięcy biznesmenów na całym świecie poniosło ogromne straty, całe branże zostały praktycznie sparaliżowane, na przykład turystyka międzynarodowa.

Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość - 4

Na tle innych dziedzin gospodarki rynek magazynowy dość dobrze poradził sobie z tym wyzwaniem. Mimo dość trudnej sytuacji i paniki wśród inwestorów na początku wprowadzania ograniczeń, ten segment rynku zaczął się relatywnie szybko dostosowywać i wręcz czerpać korzyści z sytuacji.

Popyt na magazyny i hale zaczął rosnąć jeszcze szybciej, niż oczekiwano ze względu na rozwój handlu internetowego i zawieszenie wielu firm. Pomimo wyraźnego trendu wzrostowego w ostatnich latach, e-commerce znacznie przekroczył wszelkie oczekiwania — dziś ponad 73% Polaków dokonuje zakupów w sieci. Wielu inwestorów zaczęło reinwestować pieniądze z sektora biurowego i handlowego w sektor magazynowy. Rekordową aktywność najemców na umowach krótkoterminowych (do dwóch lat) odnotowano w okresie od kwietnia do czerwca — 262 tys. mkw.

Dostarczona powierzchnia, tendencje, osiągnięcia

Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość - 5

Polski rynek magazynowy, według raportu AXI IMMO, mimo wszystkich trudności okazał się całkiem udany. Całkowita powierzchnia przekroczyła 20 mln mkw (+12,6% r/r). W budowie są projekty o łącznej powierzchni 1,56 mln mkw., czyli -15,5% r/r. Popyt brutto od lipca do września wzrósł o prawie 50% w porównaniu z rokiem poprzednim i przekroczył 1,22 mln mkw., a łącznie od początku roku wynajęto ponad 3,5 mln mkw. Całkowita powierzchnia podaży netto wyniosła 641 tys. mkw. (-36% r/r).

Klimat inwestycyjny na polskim rynku magazynowym w 2020 roku okazał się bardzo dobry. W sumie od początku roku przedmiotem działań inwestycyjnych stały się nieruchomości przemysłowe i magazynowe o wartości ponad 1,9 mld euro. Tym samym bieżący rok stał się rekordowy pod względem aktywności inwestycyjnej. Największe zakupy nieruchomości magazynowych dokonały następujące firmy:

  • GLP — 1,3 mln mkw (w tym 880 tys. mkw polska część portfela);
  • Kajima Properties Europe i Savills Investment Management — 145 tys. mkw;
  • Elite Partners Capital — 58,5 tys. mkw;
  • LaSalle Investment Management — 25 tys. mkw.

Prognozy dla rynku magazynowego w przyszłym roku

Polski rynek magazynowy 2020: wyniki roku i oczekiwania na przyszłość - 6

W kolejnych kwartałach, według tego samego raportu o rynku magazynowym, warto przygotować się na dalszy spadek aktywności deweloperskiej, w tym w zakresie inwestycji spekulacyjnych. Dostępność finansowania może się zmniejszyć.

Trend wzrostowy różnicy popytu na nieruchomości magazynowe pomiędzy różnymi sektorami może się utrzymać. Na przykład w handlu elektronicznym i sektorze dóbr podstawowych wzrośnie, a w branżach usługowych będzie nadal spadać (hotele, gastronomia, turystyka, rozrywka).

Jeśli mówimy o stawkach czynszów, to będą one relatywnie stabilne, o ile na rynku będzie dość duży odsetek pustostanów (obecnie to 8%). Jednak gdy zostanie mniej dostępnych nieruchomości magazynowych, można spodziewać się wzrostu stawek, szczególnie w obiektach magazynowych tak zwanej “ostatniej mili” w obszarach miejskich.

Podsumowanie i wnioski

Trzeci kwartał na rynku powierzchni magazynowych w Polsce charakteryzował się pozytywnymi nastrojami zarówno najemców, jak i deweloperów. Pod względem popytu netto i podaży nowej powierzchni Polska stała się drugim najbardziej aktywnym rynkiem w Europie.

Ponad 75% całkowitego zapotrzebowania na powierzchnię magazynową było związane z rozbudową i nowymi kontraktami. Najwięcej nowych powierzchni w tym roku pojawiło się na rynkach warszawskim, górnośląskim i wrocławskim — łącznie dostarczyły one 70% nowej podaży.Eksperci zwracają uwagę na pozytywny stan rynku magazynowego na tle innych segmentów gospodarki, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Porównaj oferty
No listings to compare