zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Składowe wpływające na koszty magazynowania w logistyce

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 06.04.2021
| 0
Składowe wpływające na koszty magazynowania w logistyce

Magazynowanie to są czynności związane z przepływem towarów pomiędzy jednostkami gospodarczymi. Taki proces obejmuje: transportowanie, przyjmowanie, gromadzenie, sporządzenie do wysyłki oraz wydawanie zamówień. To jest podstawa skutecznego biznesu, co stanowi do 40% wydatków w logistyce, niektórzy szacują nawet do 60%. Koszty magazynowania, definicja których w logistyce obejmuje tak spory obszar, jak najbardziej są godne uwagi. Przyjrzyjmy się im dokładnie.

Każdy z poszczególnych etapów wpływa na koszt magazynowania. Przedsiębiorstwo zawsze dąży do optymalizacji wydatków, właśnie logistyki to dotyczy jak najbardziej. Naliczanie kosztów magazynowania wymaga określenia czynników, wpływających na cały proces, więc trzeba je wyróżnić. Musimy wiedzieć, z czym będziemy mieli do czynienia. Wtedy możemy maksymalnie zoptymalizować wydatki w zakresie składowania. Dalej omówimy podstawowe składowe, co mają wpływ na koszty magazynowania. 

Powierzchnia i wyposażenie magazynu

Koszty wydawane na powierzchnie będą zależały od tego co wybierzemy: budowanie własnego obiektu czy wynajmowanie gotowego. Także mamy wziąć pod uwagę, jakim kapitałem dysponujemy: własnym czy obcym. 

Warto uwzględnić wysokość oprocentowania, jeśli chodzi o kapitał obcy. W wypadku własnych kosztów magazynowania, też trzeba się liczyć z oprocentowaniem dochodu ewentualnej lokaty. Zwłaszcza ma to znaczenie do zaangażowania finansów w składowanie zapasów. 

Na wyposażenie magazynu policzymy regały, suwnice, różnego rodzaju wózki, automatyczne i informacyjne systemy. Do tego jeszcze naprawy, sprzątania, konserwacje i przeglądy wyżej wymienionego sprzętu. 

Koszty magazynowania mają w sobie eksploatacyjna składowa np. prąd, wodę, internet, gaz i ogrzewanie. Koszty ogrzewania czasem mogą się zwiększać w zależności od wymagań przechowywania materiałów lub przepisów prawa pracy. 

Usługi magazynowe i personel

Przechowywanie materiałów na odległości wiąże się z obsługą, więc powiększamy koszty magazynowania na przyjmowanie, lokalizacje, kompletowanie i wydanie/wysłanie towaru. Do tego, dodajemy wydatki na odzież roboczą, pensje, dodatki, koszty administracyjne. Także mogą występować uszkodzenia, braki zapasów lub niezgodności stanu faktycznego towaru. Kolejne koszty możemy ponieść przez ewentualny brak sprzedaży, utratę aktualności bądź upływu terminu ważności towaru. 

Przetrzymywane materiały powodują niemożliwość ponownego inwestowania, poprzez unieruchomienie kapitału. Wtedy oprócz ceny za miejsce paletowe, poniesiemy też koszty za ewentualną utylizację.

Transport, wynajem sprzętu i serwisowanie

Działalność tego rodzaju wymaga dostawy towaru do klienta, stąd powstają wydatki na przeglądy transportu, paliwo, naprawy i konserwację oraz ubezpieczenie OC pojazdów.

Poza wózkami i podnośnikami, dla optymalizacji pracy są potrzebne platformy i stoły: ruchome bądź stacjonarne. Także niezbędny będzie drobny sprzęt np. żurawiki, wciągniki, wózki taczkowe, paleciaki itd. Różnorodny sprzęt pozwoli zoptymalizować pracę, co zapewni przyspieszenie ruchu towarów, ponadto zmniejszy koszty magazynowania i zwiększy liczbę klientów.

Koszty serwisowania zapewniają ciągłość procesów i bezpieczeństwo personelu, to jest kluczowa składowa wpływająca na skuteczność dostaw. Więc oprócz przeglądów, musimy dbać też o wymianę płynów, paliw i części. 

Nie musimy tym się przejmować, jeśli wynajmujemy cały sprzęt, w tym przypadku koszty wynajmu obejmuje serwisowanie, zostanie nam tylko paliwo. 

Składowe wpływające na koszty magazynowania w logistyce - 2

Obsługa systemów informacyjnych i ubezpieczenia

Żebyśmy nie musieli podejmować ryzyko opóźnienia w dostawach, przez brak kwalifikacji czy niekompetencje pracowników, trzeba zadbać o ciągłej obsłudze systemów informacyjnych. 

Nie możemy pozwolić na utratę aktualności oprogramowania, zawsze powinno spełniać najnowsze standardy i wymagania. Lekceważąc ten czynnik na pewno dojdzie do utraty zysku przez błędy różnego rodzaju, to tylko kwestia czasu. 

Na wypadek pożaru konieczne ubezpieczenie pracowników, powierzchni oraz drogiego sprzętu. Również przydałoby się ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń spowodowanych pracownikami. 

Tabela udziału poszczególnych składowych w kosztach magazynowania

Składowe% od kosztów magazynowania
Powierzchnia i wyposażenie magazynu 30 — 60
Usługi magazynowe i personel5 — 10
Transport, wynajem sprzętu i serwisowanie40 — 50
Obsługa systemów informacyjnych i ubezpieczenie10 — 20

Jak zmniejszyć koszty magazynowania?

Zmniejszenie kosztów magazynowania zależy przede wszystkim od wstępnego planowania. Najpierw wypada obliczyć ilość towaru, który ma przepływać przez owy magazyn. Później uwzględnić wymiary sprzętu, będącego w codziennym użytku.

Także ważne jest aby dopasować maksymalnie wysokie regały, biorąc pod uwagę gabaryty towaru, nie zapominając o bezpieczeństwie. Czyli zbalansować minimalizację powierzchni z maksymalizacją magazynowania. Pomoże to zaoszczędzić koszty i uniknąć zbędnych wydatków.  

Warto pamiętać o kradzieży i uszkodzeniu towarów, dlatego trzeba je zabezpieczyć. System monitoringu oraz alarmowy połączony z interwencyjną grupą, to dobre rozwiązanie. Także wprowadzić szkolenia pracowników, przecież oni są w bezpośrednim kontakcie z towarem. 

Decydując się na zakup czy wynajem magazynu, należy zadbać o odpowiednią izolację ścian budynku, ilości okien i świetlików dachowych, automatycznych systemów oświetlenia i podawania wody. Dzięki temu unikniemy marnych wydatków i zaoszczędzimy koszty magazynowania.

Optymalizacja magazynowania

Wynajem wyżej wymienionego drobnego sprzętu, pomoże skrócić o połowę procesy manipulacyjne, zmniejszyć koszty zasobów ludzkich do 45%, zwiększyć efektywność procesu składowania o 65%. Taka optymalizacja może zaoszczędzić koszty magazynowania do 35%. Do tego jeszcze można dodać zakup palet używanych, co obniży te koszty o 40%. 

Najlepszym rozwiązaniem optymalizacji składowania jest logistyka kontraktowa, która obejmuje wszystkie procesy magazynowania. Nie trzeba się martwić całym procesem, podejmować ryzyko itd. Opłata tylko za wykorzystaną powierzchnię w skali miesiąca. Na naszej platformie można wybrać operatora logistycznego, który najbardziej Ci odpowiada. 

Składowe wpływające na koszty magazynowania w logistyce - 3

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kosztów magazynowania

🔹 Jak wyliczyć średnie koszty magazynowania?

Należy najpierw dokładnie zmierzyć powierzchnię. Chodzi wyłącznie o powierzchnię na potrzeby składowania. Następnie przeanalizować wydatki powiązane z tą powierzchnią w skali roku i zsumować wszystko. Po tym, podzielić przez metry kwadratowe powierzchni i mamy średnie koszty magazynowania.

🔸 Jakie są koszty stałe magazynowania towarów?

To są koszty które się nie zmieniają w stosunku do przepływu ilości towaru. Na przykład: koszty wynajmu, ubezpieczenia, serwisowania, podatki, koszty amortyzacji magazynu itd.

🔹 Na czym polega koncepcja współzależności kosztów logistycznych?

Koncepcja polega na całości elementów magazynowania układu logistycznego, gdy jeden ma wpływ na drugi. Na przykład zmniejszając koszty na sprzęt magazynowy, wydłużamy czas dostawy zamówienia do klienta. To się odbije na jakości usług, wizerunku, ilości zamówień, a później nawet cenie usług.

Podsumowanie

Organizacja magazynowania nie jest byle jakim wezwaniem dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza początkującego. Trudno przewidzieć szereg sytuacji, z którymi musi się zmierzyć prowadząc magazyn, albo nawet obliczając koszty magazynowania. Dobra wiadomość w tym, że każdy jest w stanie pokonać skutecznie i bez trudu, logistyczne procesy, zlecając je fachowcom. Zapraszamy do naszej platformy WareTeka, zapoznać się z listą sprawdzonych i najlepszych logistycznych operatorów.

Porównaj oferty
No listings to compare