zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Własny magazyn czy wynajem: wady i zalety

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 16.11.2021
| 0
Własny magazyn czy wynajem: wady i zalety

Właściciele wielu firm, które do utrzymywania stabilnej pozycji rynkowej potrzebują powierzchni magazynowych, często zastanawiają się nad tym, co jest dla nich bardziej opłacalne: wynajęcie lub wykupienie magazynu na stałe. W tym artykule rozważymy większość wad i zalety każdego z tych rozwiązań. Na wstępie zaznaczymy, że poprawna odpowiedź będzie zależeć od wielu czynników, a przede wszystkim: sytuacji finansowej firmy, strategii, zakresu i zasięgu jej działalności, rodzaju sprzedawanych produktów i zapotrzebowania na surowce.

Jakie zalety ma posiadanie własnego magazynu?

Własny magazyn zdecydowanie oznacza większą swobodę w działalności firmy. Ponadto takie pomieszczenie można maksymalnie dostosować do charakteru funkcjonowania firmy poprzez tworzenie stref o różnych temperaturach, zakup regałów o odpowiedniej pojemności i wysokości, a także wybór odpowiedniego systemu magazynowania.

Zaletą jest także to, że posiadacze własnych magazynów nie muszą płacić za wynajem, jednak jest jedno zastrzeżenie: firma powinna cechować się dużymi obrotami, w przeciwnym razie wydatki na zakup lub budowę hali magazynowej będą większe nawet od kosztów wynajmu długoterminowego.

Jeśli firma chce zaciągnąć duży kredyt, posiadanie własnego magazynu może stać się dodatkowym czynnikiem potwierdzającym jej wypłacalność.

Oczywiście, nie warto zapominać także o tym, że na każdy obiekt można patrzeć też jako na inwestycję, która może być zarówno sprzedana, jak i przeznaczona na wynajem.

Wynajem magazynu: podstawowe zalety

Wynajem powierzchni magazynowych zapewnia firmom wysoki poziom mobilności: mogą wybierać pomieszczenia o różnych powierzchniach, z odpowiednim wyposażeniem lub w ogóle bez wyposażenia, a nawet w różnych lokalizacjach. Dla firmy posiadającej własny magazyn korzystanie z takich rozwiązań jest najczęściej niedostępne, ich właściciele powinni dostosowywać się do tego,co rzeczywiście mają do swojej dyspozycji.

Własny magazyn czy wynajem: wady i zalety - 2

Wynajmując magazyn szczególnie zyskują na tym małe firmy, które korzystają z takiego rozwiązania:

  • Nie muszą płacić podatku za grunt, na którym powstał magazyn;
  • Mogą korzystać ze sprzętu, który już jest w magazynie, a także pomocy zatrudnionych w nim fachowców;
  • Nie muszą załatwiać spraw formalnych, związanych z uzyskaniem zezwoleń na korzystanie z powierzchni magazynowej w określonym celu.

Cechy procesu nabywania własnego magazynu

Zastanawiając się nad tym, czy warto budować własny magazyn, przedsiębiorcy zadają najczęściej dwa pytania: czy stworzenie takiego pomieszczenia będzie rentowne, a także ile czasu zajmie budowa. Podobne pytanie niewątpliwie pojawia się także u inwestorów, którzy planują wynajmować wybudowaną halę. 

Jeśli mówimy o kosztach budowy magazynu, należy pamiętać, że przede wszystkim będą zależeć od tego, jakiej klasy magazyn chce się wybudować. Najwięcej będa kosztować magazyny klasy A, najmniej – klasy C.

Koszt 1 metra kwadratowego nieogrzewanych magazynów w Polsce oscyluje na poziomie 1500-3000 zł. Jednocześnie koszt budowy ogrzewanych magazynów jest około dwukrotnie wyższy ze względu na potrzebę utworzenia systemu ogrzewania. Są to dość wysokie koszty, dlatego za opłacalną uważa się inwestycję związaną z budową magazynu o powierzchni minimalnie 1-1,5 tys. metrów kwadratowych.

Wady i zalety własnego magazynu: analiza porównawcza

Które rozwiązanie będzie lepsze w Twoim przypadku? Wynajem magazynu czy budowa własnego? Zapoznaj się z poniższą tabelą, w której przedstawiono wady i zalety każdego z tych rozwiązań.  

Kwestie do porównaniaWynajem magazynuWłasny magazyn
MobilnośćWysokaNiska
Możliwość dostosowania magazynu zgodnie z własnymi potrzebamiFirma może wyszukać magazyn jak najbardziej odpowiadający potrzebomFirma może zbudować magazyn i kupić sprzęt zgodnie z potrzebami
Możliwość budowania płynnej, zdolnej dostosowywać się do zmiennych warunków otoczenia polityki marketingowejTakNie (wyjątkiem są duże firmy o stabilnej pozycji rynkowej i dużym kapitale)
Możliwość utraty powierzchni magazynowejWłaściciel magazynu może jednostronnie zadecydować o zerwaniu umowy najmu Wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości firmy
Potrzeba zatrudnienia personeluDość często magazyny są wynajmowane wraz z personelem, dlatego nie będzie takiej potrzeby Do własnego magazynu trzeba zatrudnić magazynierów, logistyków, managerów i innych fachowców
Potrzeba inwestowania w rozwój infrastrukturyNieTak

Jak można wnioskować z powyższej tabeli, dla firmy handlowej o dużym obrocie, która współpracuje z wieloma firmami i wykonuje na co dzień dużą ilość prac załadunkowych i rozładunkowych, bardziej odpowiednie będzie nie wynajmowanie magazynu, a zakup nieruchomości magazynowej. Z kolei dla nowych przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek lub zdecydowały się poszerzyć swój asortyment o zupełnie nowe grupy towarów, dobrym wyborem będzie wynajem magazynu. Pozwoli to zapoznać się z tendencjami rynkowymi i wybudować lub kupić własny magazyn w późniejszym czasie, w oparciu o zdobyte doświadczenie.

Podsumowanie

Jeśli obroty firmy są wysokie i następuje jej pomyślny rozwój ze skutecznym zwalczaniem konkurencji, zakup lub budowa magazynu będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Okresowo, na przykład w momencie dużego obciążenia pracą lub transportowania ładunków na duże odległości takie firmy mogą też skorzystać z opcji wynajmu hali magazynowej.  Z kolei małe firmy, jak również takie, które borykają się z problemami o charakterze gospodarczym, organizacyjnym lub innym, powinny skorzystać rozwiązania wynajmu magazynu.

Porównaj oferty
No listings to compare