zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Wynajem powierzchni magazynowych 2021: gdzie szukać magazyny?

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 08.11.2021
| 0
Wynajem powierzchni magazynowych 2021: gdzie szukać magazyny?

Każdy region Polski ma swoje indywidualne parametry logistyczne i przyciąga najemców, którym one najbardziej odpowiadają. Więc przed wyborem odpowiedniej lokalizacji wynajmu powierzchni magazynowej, należy się zastanowić, jakie są zadania i priorytety firmy oraz na jaki rynek ona jest orientowana.

Wynajem powierzchni magazynowych: jak wygląda rynek Polski?

W ciągu ostatnich kilku lat stale rośnie popyt w sektorze magazynowym. Mimo panującej pandemii, gdy liczne branży miały spore trudności, średnie ceny wynajmu powierzchni magazynowych w 2021 roku są przeważnie stabilne. Rynek magazynowy w Polsce odnotował ponad 50% wzrostu i nadal dynamicznie się rozwija.

W pierwszej połowie 2021 roku w Polsce się budowało ponad 3 mln mkw powierzchni magazynowych do wynajęcia, to jest absolutnym rekordem w historii branży magazynowej. Najważniejsze miejsca na celowniku deweloperów pozostają w Warszawie i jej okolicach, Centralnej Polsce oraz na Górnym Śląsku.

Obserwuje się również znaczny wzrost aktywności we Wschodniej Polsce i na Dolnym Śląsku. Deweloperzy celują także w Trójmiasto, Szczecin i województwo lubuskie, które stają się coraz ważniejszymi centrami dystrybucji towarów wysyłanych do Europy Zachodniej i Skandynawii. Obecnie wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, polski rynek wynajmu powierzchni magazynowych jest najbardziej atrakcyjny.

Średnia cena wynajmu powierzchni magazynowej 2021

Cena wynajmu powierzchni magazynowej zależy głównie od typu i lokalizacji, w której się znajduje. Ceny wynajmu określają za metr kwadratowy powierzchni w skali miesiąca, łącznie ze wszystkimi opłatami eksploatacyjnymi. Zauważmy, że koszt wynajmu jest powiązany z przemysłowym rozwojem regionu. W najbardziej rozwiniętych regionach ceny są znacznie wyższe od innych. Na przykład nowe parki logistyczne klasy A, obok dużych aglomeracji, w bezpośredniej bliskości głównych węzłów i arterii transportowych oraz centrów miast.

Wynajem powierzchni magazynowych 2021: gdzie szukać magazyny? - 2

Również wydatki na wynajem powierzchni magazynowych zależą od cech odpowiedniego magazynu, czyli jego typu. Obiekty typu A są w pełni wyposażeni nowoczesnym sprzętem i mają wszelkie udogodnienia w postaci doków przeładunkowych, parkingów, placów manewrowych, dróg dojazdowych itd. Z kolei magazyny typu B potrzebują dodatkowych inwestycji ze strony najemców w kwestii dostosowania do swoich potrzeb. Co więcej, na cenę powierzchni magazynowej do wynajęcia ma wpływ okres kontraktu.

Pamiętajmy, że poniższa tabela reprezentuje średnie ceny wynajmu powierzchni magazynowych w 2021 roku. Praktycznie można znaleźć ceny istotnie niższe lub wyższe od podanych w tabeli, więc dla ułatwienia obliczeń, skrajne wartości nie braliśmy pod uwagę.

Tabela średnich cen wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce stanem na 2021 rok

MiastoCena, eur/mkw/miesiąc
Warszawa2,0 – 4,5
Łódź2,3 – 2,9
Kraków2,5 – 3,2
Wrocław2,3 – 2,9
Gdańsk2,3 – 2,9

Wynajmowanie powierzchni magazynowych: na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem magazynu, należy przede wszystkim określić cele i zadania firmy oraz budżet, na który możemy sobie pozwolić. Wybór magazynu wiąże się ze specyfiką branży, w której działamy. Rozważając możliwe opcje powierzchni magazynowych do wynajęcia, musimy zwrócić uwagę na kluczowe aspekty odpowiadające wymogom biznesu.

Tabela głównych czynników zapewniających skuteczną działalność firmy, przy wyborze powierzchni magazynowej do wynajęcia

CzynnikOpis
Lokalizacja powierzchni magazynowej do wynajęciaLokalizacja magazynu powinna jak najbardziej odpowiadać optymalnemu funkcjonowaniu biznesu. Przede wszystkim ważny jest wybór regionu, też należy zwrócić uwagę na sąsiedztwo autostrad i węzłów komunikacyjnych oraz dostępu do zasobów ludzkich.
Cena wynajmu powierzchni magazynowejRozważając cenę wynajmu powierzchni magazynowej, należy uwzględnić finanse, które są do naszej dyspozycji. Nie zawsze mniejsza cena będzie optymalną, ponieważ może ciągnąc za sobą dodatkowe wydatki. Z kolei droższa powierzchnia może bardziej się opłacać ze względu na brak dodatkowych kosztów sprzętu i zasobów ludzkich oraz niewykorzystanej przestrzeni.
Ilość powierzchni magazynowej do wynajęciaPodejmując decyzję o cenie wynajmu, jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę optymalną ilość przestrzeni, której będziemy potrzebowali teraz i w przyszłości. Aby nam jej nie zabrakło, rozwijając biznes lub nie mieć nadmiaru niewykorzystanych miejsc. Należy też pamiętać o dodatkowej przestrzeni do szybkiego rozładunku i załadunku.
Warunki składowania towaruAby towar miał należną jakość, musimy zapewnić odpowiednie warunki składowania. Więc trzeba wziąć pod uwagę temperaturę i wilgotność, której potrzebują jednostki składowania dla zachowania rynkowej wartości.
Wyposażenie magazynuKolejny czynnik, który należy rozważyć, to typ składowania i poziom wyposażenia zapewniające szybki przepływ towaru. Lepiej się zastanowić, co nam bardziej się opłaca? Wynająć już wyposażoną powierzchnię magazynową lub zapewnić to własnym kosztem.

Gdzie szukać powierzchnie magazynowe do wynajęcia?

Powierzchni magazynowe do wynajęcia można szukać na kilka sposobów, przez liczne strony internetowe z ogłoszeniami, fizycznie objeżdżając wszystkie możliwe magazyny w okolice oraz zlecić firmie zewnętrznej poszukiwanie według odpowiednich parametrów. Dla ułatwienia procesu poszukiwania stworzyliśmy wygodną stronę internetową.

Na naszej platformie zgromadzono wiele magazynów różnego rodzaju z całej Polski na sprzedaż lub wynajem, bezpośrednio od właścicieli. Zapewniamy w jednym miejscu wiele możliwości wyszukiwania magazynów według potrzeb i zaawansowane filtry. Co więcej, mamy fachowych doradców, którzy zawsze pomogą wynająć optymalną, najbardziej odpowiadającą potrzebom biznesu, powierzchnie magazynowa.

Podsumowanie

Dobrze przemyślany plan rozwoju firmy oraz uwzględnienie możliwości finansowych, pomogą wybrać optymalny magazyn. Co swoją drogą, zapewni skuteczny rozwój biznesu. Specjaliści naszej platformy dołożą wszelkich starań, by maksymalnie ułatwić proces poszukiwania i wyboru odpowiedniej powierzchni magazynowej do wynajęcia.

Porównaj oferty
No listings to compare