zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów

Opublikowany przez Igor na 09.02.2021
| 0
Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów

Działalność przemysłowa ludzkości doprowadziła do zmian w atmosferze Ziemi. Globalnym problemem są emisje dwutlenku węgla (CO2). Zwiększone stężenie tego składnika stało się główną przyczyną rozwoju efektu cieplarnianego, co z kolei prowadzi do zmian klimatu planety. Dla porównania w maju 2020 roku czasopismo Geology opublikowało badanie, według którego stężenie dwutlenku węgla na świecie osiągnęło 414 ppm. To rekord od 23 milionów lat.

Dlaczego ważne jest wdrażanie zielonych technologii w logistyce magazynowej?

Uważa się, że głównym źródłem emisji dwutlenku węgla jest transport. Jednak wbrew opiniom największe szkody dla środowiska wyrządza elektroenergetyka. Na przykład elektrownie cieplne przekształcają energię chemiczną paliw kopalnych w energię cieplną. Proces spalania uwalnia największą ilość dwutlenku węgla.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ na planetę, firmy odpowiedzialne społecznie wdrażają zielone technologie. Logistyka magazynowa nie jest wyjątkiem. Główni gracze rynkowi instalują dachy słoneczne. Promieniowanie słoneczne jest odnawialnym źródłem energii. Ponadto po przekształceniu w energię elektryczną żadne szkodliwe substancje nie są uwalniane do atmosfery.

Zebraliśmy 5 przykładów firm wykorzystujących panele słoneczne na dachach magazynów, aby zademonstrować, jak działa zielona logistyka.

Przykład nr 1: Magazyn Heylen Warehouses w Venlo

W lutym 2020 roku belgijski deweloper Heylen Warehouses dokonał przełomu w ekologicznej logistyce, instalując 12,6-hektarowy dach słoneczny w magazynie w Venlo w Holandii. To około 20 boisk piłkarskich. Łącznie magazyn został wyposażony w prawie 50 tysięcy paneli słonecznych. Szczytowa moc własnej elektrowni słonecznej na dachu wynosi 18 megawatów. To wystarczy, aby w ciągu roku zaopatrzyć w energię elektryczną ponad 4 tysiące zakładów produkcyjnych.

Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów - 2

Zainstalowanie paneli słonecznych na dachach magazynów pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 12 tys. ton rocznie. Deweloperzy twierdzą, że inwestują co najmniej 60 mln euro w rozwój zielonych technologii. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ślad węglowy, a najemcy magazynu będą mogli przyczynić się do ochrony środowiska.

Przykład nr 2. Singapore Logistics Hub firmy Kuehne + Nagel

Niemiecki dostawca usług logistycznych Kuehne + Nagel inwestuje również w ochronę środowiska. Jednym z projektów firmy jest centrum logistyczne przy ulicy Pioneer Crescent w Singapurze. Firma w 2017 roku wspólnie z deweloperem CleanTech Solar wybudowała magazyn z dachem solarnym.

Szczytowa moc elektrowni wynosi 844,8 kW (0,844 megawata). Może produkować około 1 miliona kilowatogodzin rocznie. To wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie operatora logistycznego na energię elektryczną o 20%.

Żywotność paneli słonecznych wynosi 20 lat. W tym czasie elektrownia słoneczna na dachu pomoże firmie Kuehne + Nagel zmniejszyć ślad węglowy o 11 700 ton.

Przykład nr 3. Centrum logistyczne Amazon w Essex

Amazon wnosi ogromny wkład w zrównoważony rozwój logistyki. Zachęca firmy do wprowadzania zielonych technologii, kupuje pojazdy elektryczne. W październiku 2020 roku firma zrobiła kolejny krok w kierunku zielonych technologii, instalując elektrownię słoneczną na dachu centrum dystrybucyjnego w angielskim mieście Essex.

Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów - 3

Magazyn Amazona ma dwa miliony stóp kwadratowych. Ponad 11 tysięcy paneli słonecznych zainstalowano na dachu budynku. Szczytowa moc elektrowni wynosi 4,83 megawatów. Dach solarny może generować 2700 megawatogodzin rocznie. To wystarczy do zaopatrzenia w prąd około 700 obiektów.

Centrum logistyczne w Essex to projekt Amazon Climat Pledge, który firma uruchomiła w 2019 roku. Tym samym gigant e-commerce planuje pełne przejście na odnawialne źródła energii do 2025 roku. W ramach Climat Pledge Amazon planuje wyeliminować emisję dwutlenku węgla do 2040 roku.

Przykład nr 4. Centrum sortowania DHL Parcel w Zaltbommel

DHL to kolejny przykład wykorzystania dachowych paneli słonecznych w logistyce magazynowej. W 2019 roku dostawca usług logistycznych otworzył jedno z najbardziej ekologicznych centrów sortowania w Holandii.

Dach solarny dla DHL Post został zainstalowany przez KiesZon. 11 tysięcy paneli słonecznych generuje do 2,5 miliona kilowatogodzin rocznie. Instalacja pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 1,5 miliona kilogramów rocznie.

Podobnie jak Amazon, DHL zobowiązuje się do zerowej emisji CO2. Taki jest plan zrównoważonego rozwoju logistyki firmy do 2050 roku. Ponadto DHL stale inwestuje w nowoczesne pojazdy. Dla sortowni w Zaltbommel firma zakupiła wygodne samochody dostawcze, z których 300 jest przyjaznych dla środowiska z silnikiem elektrycznym.

Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów - 4

Przykład nr 5. Magazyn Rhenus Logistics w Eindhoven

Niemiecka firma logistyczna Rhenus Logistics dba również o ochronę środowiska. W 2017 roku zainstalowała dach z paneli słonecznych w swoim centrum dystrybucyjnym w holenderskim mieście Eindhoven. To 15 318 baterii fotowoltaicznych, które mogą generować około 4 milionów kilowatogodzin rocznie. Słoneczny dach został zainstalowany przez firmę KiesZon.

Aby kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej, Rhenus Logistics dodatkowo zainstalował żarówki LED. Połączone są ze specjalną platformą, która monitoruje zapotrzebowanie energetyczne magazynu.

KiesZon ​​szacuje, że po zainstalowaniu dachu słonecznego operator logistyczny będzie w stanie zmniejszyć emisję CO2 o ponad 2 miliony kilogramów rocznie.

Zrównoważony rozwój: TOP-5 największych elektrowni słonecznych na dachach magazynów - 5

Często zadawane pytania dotyczące paneli słonecznych na dachu

🔹 Dlaczego ważna jest redukcja emisji CO2?

Ogólnie dwutlenek węgla jest ważnym składnikiem atmosfery ziemskiej. Rośliny używają go do produkcji tlenu. Ale gdy jest zbyt dużo CO2, gaz ten izoluje ciepło na planecie. W ten sposób powstaje efekt cieplarniany, zmienia się klimat Ziemi. Ponadto duże ilości CO2 negatywnie wpływają na samopoczucie człowieka.

🔸 Dlaczego dachy słoneczne to przyjazna dla środowiska opcja produkcji energii?

Panele słoneczne przekształcają promieniowanie ultrafioletowe w energię elektryczną. Aby to zrobić, nie musisz spalać paliwa, które w rezultacie uwalnia negatywne substancje do środowiska.

🔹 Jakie korzyści uzyskuje firma z instalacji paneli słonecznych na dachu?

Płacenie rachunków za prąd to duży wydatek dla magazynów. Firmy, które instalują panele słoneczne, inwestują we własne źródło energii. W ten sposób po kilku latach eksploatacji energia elektryczna staje się bezpłatna dla branży dachów solarnych.

Podsumowanie

Główni gracze na rynku logistyki magazynowej aktywnie inwestują w zielone technologie. To jest tak zwana polityka zrównoważonego rozwoju. Proces pozwala zaspokoić potrzeby obecnego pokolenia bez szkody dla przyszłych mieszkańców planety.

Operatorzy logistyczni dążą do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla. Świetnym rozwiązaniem jest montaż paneli słonecznych na dachu. Takie dachy mogą znacznie zmniejszyć ślad węglowy.
Ponadto promieniowanie słoneczne jest odnawialnym źródłem energii. Oprócz dbałości o środowisko firmy inwestujące w zielone technologie oszczędzają na kosztach. Według niektórych szacunków po 10 latach od montażu dachu solarnego firma może w pełni odzyskać koszty i bezpłatnie korzystać z energii elektrycznej. Znacząco obniża to koszty prowadzenia magazynów.

Porównaj oferty
No listings to compare