Funkcja porównywania i dodawania do ulubionych jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników
B
Unfortunately, warehouses in this settlement are rented. Learn current warehouse proposals on our platform
Zarówno branża detaliczna, jak i e-commerce szybko się rozwija na całym świecie. Jednak do przechowywania produktów w ściśle określonych warunkach temperaturowych potrzebny jest specjalnie wyposażony magazyn. Wiele firm, w tym spożywczych, preferuje wynajem magazynów klasy B. Takie magazyny łączą w sobie dobre warunki składowania i niższe stawki czynszu w porównaniu z magazynami klasy A.
Według powszechnej klasyfikacji międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank magazyn typu B to budynek parterowy lub kilkupiętrowy. Z reguły hale tej klasy mają kształt prostokąta. Magazyny klasy B można budować od podstaw lub przebudowywać na potrzeby magazynowe.
Jeśli magazyn jest wielopiętrowy, musi być wyposażony w windy towarowe. Zgodnie z klasyfikacją minimalna nośność wynosi co najmniej trzy tony. Ponadto specjaliści Knight Frank określają optymalną liczbę wind — 1 szt. na każde 2 tys. metrów kwadratowych. To wymaganie jest opcjonalne.
Klasyfikacja magazynów według klasy to wygodne narzędzie dla uczestników rynku nieruchomości. Dzięki temu najemcy mogą wycenić lokal, poznać minimalne wymagania dla każdego typu magazynu i wybrać najlepszą opcję dla biznesu.
Magazyny według klasyfikacji Knight Frank dzielą się na 6 typów: A+, A, B+, B, C i D. Magazyny klasy A+ to lokale w pełni zaspokajające potrzeby biznesu. Wyposażone są we wszystko, co niezbędne do prawidłowego przechowywania produktów. Zatem magazyn klasy D jest najniższą klasą lokali. Nadają się tylko do przechowywania towarów bez specjalnych warunków. Magazyn typu B jest opcją pośrednią.
Firma doradcza Knight Frank ma minimalne wymagania dotyczące parametrów technicznych magazynów klasy B:
Firma doradcza nakłada również dodatkowe wymagania dotyczące komunikacji i wyposażenia magazynów typu B. Obejmują one obecność:
Magazyny klasy B powinny mieć również komfortowe warunki do załadunku i rozładunku pojazdów. W tym celu pomieszczenie musi być wyposażone w rampę. Dodatkowo magazyny klasy B muszą posiadać specjalne przestrzenie dla pojazdów i ich manewrowania. Tutaj samochody mogą czekać na swoją kolej na załadunek/rozładunek.
Dodatkowo zgodnie z wymaganiami Knight Frank, teren zewnętrzny i magazyn muszą być chronione. Dodatkowym warunkiem jest obecność pomieszczeń pomocniczych, takich jak: biura, szatnie dla personelu, pomieszczenia gospodarcze itp.
Osobnym segmentem w klasyfikacji magazynów typu B są warunki opcjonalne:
Jak widać, magazyn klasy B ma niższe parametry techniczno-użytkowe od magazynów klasy A. Jest to jednak dobra alternatywa dla firm, które chcą wynająć magazyn w optymalnej cenie.
Obecnie na polskim rynku nieruchomości magazynowych brakuje magazynów wysokiej klasy. Duzi detaliści wolą budować od podstaw własne zmodernizowane magazyny. Jednak dla mniejszych firm magazyn klasy B może być dobrą alternatywą.
Ceny wynajmu magazynów klasy B w Polsce są silnie uzależnione od lokalizacji i regionu, w którym się znajdują. Średnio to około 20 zł za metr kwadratowy. Należy pamiętać, że w rzeczywistości są cenniki powyżej i poniżej. Można też powiedzieć, że hale magazynowe w pobliżu takich miast jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź i w aglomeracji śląskiej mają zazwyczaj wyższy poziom wyposażenia i standardów, wynika to z intensywnego rozwoju sektora logistycznego w tych regionach. Im bardziej zagospodarowany teren, tym wyższa cena, o czym świadczą ceny w województwie mazowieckim (ponad 70% wyższe od średnich).
Warszawa wyróżnia się wysokimi czynszami najmu oraz niewielką ilością podaży zarówno magazynów klasy A jak i B. Główni najemcy to operatorzy logistyczni, sieci handlowe, firmy kurierskie, e-commerce itp. Szukając magazyn klasy B do wynajęcia, można zauważyć, że najwyższe ceny obserwuje się w rejonie dużych miast. To tutaj znajduje się większość centrów logistycznych klasy A i B w Polsce.
Z reguły koszt wynajmu magazynów liczony jest według 3 parametrów:
Ponadto najemcy powinni wiedzieć, że w większości przypadków cena najmu jest podana za każdy metr kwadratowy. Zatem im więcej miejsca potrzebuje firma, tym wyższy koszt. Ponadto, obliczając koszt utrzymania magazynu, należy wziąć pod uwagę rachunki.
Firmy logistyczne, detaliści i inne segmenty wykorzystują nieruchomości magazynowe do skalowania swojej działalności. Jednak w Polsce znalezienie najlepszej opcji zajmuje dużo czasu przez brak wygodnych narzędzi. Platforma WareTeka ma na celu rozwiązanie tego problemu.
Zacznij szukać magazynu klasy B na sprzedaż lub wynajem na WareTeka — to łatwe, szybkie i bezpieczne.
U nas możesz również znaleźć i wynająć hale magazynowe w Bydgoszczy.
Zaloguj się
Prosimy zalogować się
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą porównywać i dodawać magazyny do ulubionych. Zaloguj się, aby kontynuować.
Utwórz konto
Reset password