Co to jest nieruchomość komercyjna?
Ponieważ w prawie polskim nie ma definicji słowa „komercyjny”, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do „Słownika języka polskiego”, w którym słowo „komercyjny” oznacza “ten, który generuje dochód”. Z tego można wywnioskować, że nieruchomościami komercyjnymi są obiekty przynoszące zysk właścicielowi.
Literatura na ten temat może być bardzo pomocna, ale niestety proponuje różne sposoby definiowania nieruchomości komercyjnych. Na przykład uznany ekspert w zarządzaniu nieruchomościami Henryk Gawron stwierdza, że powierzchnia komercyjna to taka, która generuje dochód z wynajmu. Takie podejście wyklucza jednak myjni samochodowe i hotele z listy obiektów komercyjnych.
Jednocześnie w pracy „The Dictionary of Real Estate Appraisal” czytamy, że nieruchomość komercyjna jest obiektem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (bank, magazyn, hala lub biuro). Wręcz przeciwnie, J. Lipiński inaczej definicję nieruchomości komercyjne. On uważa, że muszą generować dochód w wyniku użytkowania lub posiadania. Daje to możliwość zakwalifikowania mieszkań na wynajem, hoteli czy stacji benzynowych jako powierzchnie komercyjne.
Ciekawa jest też sytuacja z mieszkaniami. Oczywiście zwykle uważa się je za nieruchomości niekomercyjne, ale jeśli mieszkania wystawiane są na sprzedaż, to są to już nieruchomości komercyjne, dlatego należy unikać nieporozumień w kwalifikowaniu niektórych budynków lub lokali.
Polski rynek nieruchomości komercyjnych
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce szybko się rozwija, podążając za innymi segmentami gospodarki. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest wysoka aktywność inwestorów, a także raport firmy Innogy „Kierunki rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce”.Według badań przeprowadzonych w 2019 roku Rzeczpospolita Polska zajmuje siódme miejsce w Europie pod względem planowanych inwestycji. Średni ogólnoeuropejski obrót nieruchomościami komercyjnymi spadł o dwa procent, podczas gdy w Polsce wzrósł o sześć procent do 7,7 mld EUR.
Rok 2019 był rekordowy pod względem powierzchni magazynowych i biurowych. Liczba ofert na ośmiu najbardziej rozwiniętych regionalnych rynkach powierzchni biurowych została większa niż w Warszawie i sięgnęła 5,6 mln mkw. Znacząco wzrosła liczba najemców hal i magazynów.
Jednym z zauważalnych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych jest ekologia i biodesign. Te aspekty są brane pod uwagę podczas przygotowywania projektu architektonicznego, doboru materiałów oraz określania celów inwestycyjnych. Dużo uwagi poświęca się ograniczaniu ilości odpadów i ich ponownemu wykorzystaniu. W dzisiejszych czasach nie ograniczają się już do tworzenia zielonych zakątków, ale skupia się na tworzeniu systemów, które pozwalają roślinom oczyszczać powietrze i nasycać je tlenem. Innymi słowy, tereny zielone mają już nie tylko składnik estetyczny, ale także praktyczne zastosowanie dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi.
Możesz również znaleźć na naszej stronie internetowej hala i magazyn na sprzedaż w Polsce.
Klasyfikacja nieruchomości komercyjnych
Jednym z kryteriów klasyfikacji obiektów komercyjnych jest podział ze względu na lokalizację. Zwykle wyróżnia się w ten sposób trzy typy:
- Osiedlowe;
- Lokalne;
- Ponadlokalne.
Popularnym kryterium jest również charakter budowli, stąd można wyróżnić dwa typy:
- Wolnostojący;
- Wbudowany (lokalowy).
Niemniej jednak najczęstszym kryterium klasyfikacji powierzchni komercyjnych jest ich funkcja. W ten sposób wyróżnia się następujące typy:
- Biurowe. Jest to nazwa budynków lub pojedynczych lokali, które nie są bezpośrednio związane ze sprzedażą lub wytwarzaniem produktów. One z kolei są podzielone na klasy (A, B, C, D) według wieku, lokalizacji i pozycji rynkowej;
- Handlowe. Ten typ obejmuje wiele różnych obiektów w taki czy inny sposób związanych z handlem (od zwykłych sklepów po centra handlowe). Podtypy takich powierzchni są określane przez powierzchnię i układ pionowy konstrukcji;
- Usługowe. To nazwa dodatkowych nieruchomości i takich, w których świadczone są usługi, na przykład parkingi, myjnie, stacje benzynowe, hotele, motele, restauracje, centra fitness, instytucje edukacyjne, medyczne i kulturalne. Należy jednak pamiętać, że muszą one przynosić zysk właścicielowi.Magazyny, hale i centra usług logistycznych można wyodrębnić spośród nieruchomości komercyjnych. Branża logistyczna to odrębna, dobrze rozwinięta branża.
Magazyny i hale podzielone są na klasy A+, A, B+, B, C. Klasyfikacja magazynów zależy od wielu czynników, w tym projektu, sposobu magazynowania towarów, funkcji, rodzaju produktów, lokalizacji, poziomu mechanizacji oraz sposobu załadunku.
Biura nieruchomości komercyjnych na platformie WareTeka
Na naszej platformie możesz znaleźć biuro lub brokera nieruchomości komercyjnych. Współpracują z nami najlepsi gracze, w tym:
- Nieruchomości Domino. Biuro nieruchomości komercyjnych działa na rynku od 1993 roku. Świadczy usługi profesjonalnej i skutecznej pomocy prawnej przy kupnie, sprzedaży lub wynajmie praktycznie każdego rodzaju nieruchomości. Wśród klientów firmy jest wiele polskich i zagranicznych firm oraz inwestorów. Nieruchomości Domino pomaga również w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że firma potrafi rozwiązywać niestandardowe zadania;
- A&A Holding. Rzetelna firma z Łodzi, podbijająca rynek od prawie 30 lat. Biuro nieruchomości komercyjnych uczestniczy w zarządzaniu jednym z największych portfeli nieruchomości komercyjnych w kraju. Firma oferuje swoim klientom blisko 250 tys. mkw. powierzchni, w tym powierzchnię magazynową, biurową i handlową;
- Querco Property. Broker nieruchomości komercyjnych działający na terenie całego kraju. Zajmuje się zarządzaniem, wynajmem i sprzedażą magazynów, biur, lokali handlowych itp., a także doradztwem i ubezpieczeniami. Pomaga w realizacji projektów przyciągających inwestycje. Współpraca z Querco Property to zaufanie i długoterminowe, wzajemnie korzystne relacje. Zawsze możesz liczyć na rzetelność firmy, ponieważ reputacja jest bardzo ważna dla jej kierownictwa.