zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy

Opublikowany przez oleg na 13.01.2021
| 0
Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy

Globalizacja gospodarki, rozwój technologii internetowych i konkurencja stawiają przed firmami nowe wyzwania. Jednym z kluczowych sektorów rynku jest logistyka magazynowa, dlatego innowacyjne rozwiązania odgrywają bardzo ważną rolę.

RFID, Big Data, pick by line, roboty, drony i regały grawitacyjne — wszystkie te innowacje były aktywnie dyskutowane przez przedsiębiorców i ekspertów logistyki w ostatnich latach. Dzisiaj porozmawiamy o tym, co jest praktyczne, a co nie; jakie rozwiązania są już aktywnie wdrażane w nowoczesnych magazynach i czego się spodziewać w najbliższych latach.

Technologia RFID

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy - 2

Systemy zdalnej identyfikacji radiowej lub Technologie radiowych identyfikatorów (RFID) — technologia, która wykorzystuje fale radiowe do odczytywania przesyłania informacji zapisanych na specjalnej etykiecie. Te innowacyjne rozwiązanie logistyczne jest szeroko stosowane w magazynowaniu i stale się rozwija.

Zalety RFID to pełniejsza kontrola i porządkowanie zapasów. Upraszcza to inwentaryzację i zmniejsza prawdopodobieństwo kradzieży. W niektórych przypadkach (w zależności od projektu) można odczytać etykiety z odległości nawet kilku metrów. System umożliwia również odczyt wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu.

Naukowcy z Instytutu Przepływu Materiałów i Logistyki w Dortmundzie w Niemczech pracują nad połączeniem technologii dronów z RFID w celu pogłębienia automatyzacji inwentaryzacji. Podłączenie czytnika do drona może skrócić czas inwentaryzacji. RFID w połączeniu ze zwinnością i szybkością dronów umożliwi również efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej poprzez zwiększenie wysokości magazynowania.

Elektroniczna wymiana danych

Elektroniczna wymiana danych (EDI) to automatyczna wymiana danych i dokumentów między różnymi komputerami i systemami wykorzystującymi te same formaty komunikatów. Sama technologia nie jest innowacją w logistyce magazynowej, ponieważ jest stosowana w różnych formach od ponad dziesięciu lat. Niemniej popularność EDI szybko rośnie, a systemy te zaczynają być wykorzystywane do nowych celów.

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy - 3

Celem EDI jest eliminacja wielokrotnego wprowadzania tych samych danych oraz przyspieszenie i poprawa dokładności przesyłania informacji poprzez łączenie odpowiednich aplikacji pomiędzy firmami biorącymi udział w wymianie. Zastosowanie EDI w magazynowaniu pozwala na poprawę czasowej dostępności informacji logistycznych, poszerzenie i dopracowanie danych, a także zmniejszenie pracochłonności procesu. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z EDI, uczestnicy procesów logistycznych muszą komunikować się za pośrednictwem urządzeń komputerowych. Mówiąc najprościej, efektywne wdrożenie EDI wymaga bezpośredniego połączenia pomiędzy systemami komputerowymi zarówno kupujących, jak i sprzedających produkt.

Często innowacyjność w logistyce rodzi się w procesie łączenia kilku technologii. Przykładowo, jeśli połączyć EDI z nowoczesnym systemem WMS, da to wiele korzyści w zarządzaniu magazynem (więcej o systemach WMS przeczytasz w jednym z artykułów na naszym blogu).

Automatyzacja: innowacja w logistyce czy Sci-fi?

Jedni mówią, że maszyna nigdy nie zastąpi ludzi, inni — że to tylko kwestia czasu. Prawda leży gdzieś pośrodku. Automatyzacja to jedna z najbardziej poszukiwanych innowacji w logistyce magazynowej. Dzięki niej można znacznie poprawić wydajność łańcucha dostaw i zmniejszyć wydatki na personel.

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy - 4

Istnieje kilka firm oferujących zrobotyzowane rozwiązania do inwentaryzacji, kompletacji, załadunku itp. Wbrew popularnym mitom do tej pory żadna firma nie była w stanie w pełni zautomatyzować magazynu i wyeliminować obecność człowieka.

O tym, że robotyzacja jest obiecującą innowacją w logistyce świadczy chęć inwestowania w nią przez dużych graczy. Na przykład Amazon w 2012 roku kupił firmę „Kiva” (obecnie Amazon Robotics) za 775 milionów dolarów. Roboty Amazona są doskonałym przykładem innowacji w logistyce magazynowej.

Takie mechanizmy, zmieniające schemat „człowiek podąża za towarem” na „towar trafia do człowieka”, to tylko jeden z przykładów tego, jak robotyzacja może radykalnie zmienić logistykę w najbliższej przyszłości.

Regały grawitacyjne — innowacyjność w składowaniu

Regały grawitacyjne (gravity shelves) są jednym z systemów magazynowania akumulacyjnego. Konstrukcja tego innowacyjnego rozwiązania  w magazynowaniu oparta na wykorzystaniu grawitacji do składowania ładunków, co znacznie przyśpiesza ich obsługę

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy - 5

System regałów grawitacyjnych działa w następujący sposób. Ładunek porusza się grawitacyjnie od góry do dołu na regale, bez deformowania się lub spadania z regałów, dzięki przednim ograniczeniom zapewniającym miękkie zatrzymanie i optymalny odbiór. Ładowanie regałów odbywa się z drugiej strony, dzięki czemu proces odbioru nie przerywa się.

Wiele firm wdrożyło już tę technologię w swoich procesach magazynowania. Oczywiście instalacja wymaga pewnej inwestycji na początku, ale pozytywny efekt przyjdzie szybko: zmniejszy się zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, wzrośnie komfortowość i szybkość pracy pracowników. Technologia regałów grawitacyjnych jest szczególnie odpowiednia dla handlu detalicznego, fulfillmentu, logistyki farmaceutycznej itp.

Drony w magazynowaniu

Innowacje w logistyce magazynowej: przykłady, mity, trendy - 6

Kolejna innowacja w logistyce magazynowej, o której toczy się wiele sporów. Nie ma wątpliwości, że sama technologia jest bardzo obiecująca, ale czy można ją efektywnie wykorzystać w logistyce magazynowej? Przecież kilka lat temu dużo mówiło się o dronach w logistyce ostatniej mili, ale jak się okazało, rozwój tego rozwiązania logistycznego jest utrudniony przez szereg przeszkód.

Mimo wszystko niektóre firmy intensywnie pracują w tym kierunku. Na przykład eksperci DroneScan twierdzą, że ich drony mogą być przydatne w skanowaniu kodów kreskowych. Ponadto Amazon i Walmart wykazują chęć rozwoju swojej działalności poprzez wykorzystanie dronów, więc nie jest wykluczone, że za kilka lat nastąpi wielki boom na drony.

Tabela wdrożenia niektórych innowacyjnych technologii

Jeśli brać pod uwagę nowoczesną logistykę magazynową, która zajmuje się zintegrowanym przechowywaniem i zarządzaniem zapasami, które są racjonalnie rozmieszczone, to należy zauważyć, że wykorzystuje ona innowacje zarówno techniczne, jak i technologiczne oraz organizacyjne. W poniższej tabeli można zobaczyć fazy rozwoju pięciu popularnych innowacyjnych rozwiązań.

Innowacja w logistyce magazynowejFaza rozwoju na rynkuZakres stosowania
RFIDAktywnie wykorzystywana i nadal się rozwijaKontrola zapasów i wydajniejsze inwentaryzacje
EDIAktywnie wykorzystywana i nadal się rozwijaSkuteczna wymiana danych i szybsza komunikacja
RobotyzacjaCzęściowo wdrożona i aktywnie rozwijanaZastępowanie ludzi w niebezpiecznych i monotonnych procesach
DronyJest na etapie intensywnego rozwoju i inwestycjiSzybki odczyt kodów kreskowych, obsługa trudno dostępnych miejsc
Regały grawitacyjneStosunkowo rzadko używana, ale zyskuje na popularnościRacjonalne wykorzystanie przestrzeni, zwiększenie komfortu i szybkości pracy

Najczęściej zadawane pytania dotyczące innowacji w logistyce magazynowej

🔹 Jakie są przykłady aktualnych innowacji w logistyce magazynowej?

To zależy od tego, co nazywamy innowacjami. Generalnie w zakresie logistyki magazynowej za nowości są uważane regały grawitacyjne, technologia RFID, EDI, repacking i multi-picking, dodatkowo warto zwrócić uwagę na nowe generacje znanych technologii.

🔸 Czy realistyczne jest zbudowanie w pełni zautomatyzowanego magazynu?

To rozwiązanie jest wciąż niepraktyczne i zbyt drogie. Duże firmy częściowo automatyzują magazyny, ale na razie nie są w stanie całkowicie obejść się bez pracowników.

🔹 Jakie są innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu magazynem?

WMS jest najlepszym zintegrowanym systemem zarządzania magazynem. Technologia nie jest nowa, ale jest stale ulepszana i rozwijana, na przykład niedawno została dostosowana do smartfonów.

Podsumowanie

Szybkość przemian gospodarczych wymusza konieczność wprowadzania innowacji zarówno w logistyce magazynowej, jak i innych obszarach biznesu. Takie technologie są ściśle związane z poprawą jakości i zwiększeniem wydajności magazynu. Przedsiębiorstwa dla których ważne jest magazynowanie nie będą w stanie pozostać konkurencyjne, jeśli nie będą podążać za trendami rozwoju technologii.

Porównaj oferty
No listings to compare