zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku: co oczekuje na branżę?

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 30.07.2021
| 0
Trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku: co oczekuje na branżę?

Pandemia spowodowana COVID-19 wprowadziła istotne zmiany w logistyce: magazyny stały się przepełnione, a popyt na takie pomieszczenia znacząco wzrósł. Jednak w nowych realiach sytuacja z logistyką magazynową może się zmienić w każdej chwili, dlatego niezwykle ważne jest, aby firmy potrafiły się dostosować do nadchodzących zmian.

W tym artykule poznasz główne trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku. WareTeka zgromadziła aktualne informacje o tym, jak będzie funkcjonować branża, jakie są jej perspektywy i jak nowoczesne technologie pomagają firmom przetrwać kryzys.

Potrzeba zapasów ubezpieczeniowych

Przed pandemią najpopularniejszą metodą zarządzania zapasami była koncepcja Just-in-time. To podejście przewiduje, że produkty muszą być dostarczane tylko wtedy, gdy są potrzebne do produkcji towarów lub ich sprzedaży. Wcześniej tę metodę stosowały nawet duże firmy, ponieważ pozwala znacznie obniżyć koszty utrzymania magazynu. Jednakże, ponieważ w trakcie pandemii stabilność łańcucha dostaw została zakłócona, firmy były zmuszone do gromadzenia zapasów ubezpieczeniowych.

Ponadto wstrzymano pracę wielu przedsiębiorstw, co doprowadziło do braku materiałów. Dostawy wyrobów gotowych zmniejszyły się ilościowo, natomiast ich koszt wzrósł. Na przykład, firmy na całym świecie borykają się z niedoborem półprzewodników. Według “The Guardian” z tego powodu firma Apple została zmuszona do odroczenia premiery swojego nowego iPhone’a 12.

Trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku: co oczekuje na branżę? - 2

Pandemia poważnie uderzyła również w globalny łańcuch dostaw, a konsekwencje zmian, które zaszły na początku 2020 roku są odczuwalne do dziś. Wystarczy wspomnieć o sytuacji z kontenerowcem Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim. W ten sposób zablokował drogę dla innych statków i mógł spowodować załamanie się światowej gospodarki. Według serwisu Business Insider to wydarzenie mogło doprowadzić do niedoboru towarów użytku codziennego i wyposażenia wnętrz.

Aby uniknąć powtórzenia takich błędów, firmy zostały zmuszone do przejścia od planowania Just-in-time do Just-in-case. Dzięki temu firmy, tworząc określoną ilość produktów na magazynie, unikną niedoborów towarów. Jednocześnie wzrośnie zapotrzebowanie na magazyny.

Jakie innowacje techniczne pozwalają kontrolować zapasy magazynowe?

Big Data Analytics zapewne jeszcze przez długi czas będą wykorzystywane w logistyce magazynowej. Za pomocą analityki gromadzona jest duża pula danych, która jest wykorzystywana w modelowaniu procesów i prognozowaniu potrzeb produkcyjnych.

Wielu europejskich dostawców wdraża Big Data w swoich magazynach. Zammler opracowuje System Zarządzania Logistyką. W przyszłości taki system będzie łączył dane z TMS, WMS, CRM, GPS, systemami bezpieczeństwa, zbierając duże ilości danych do różnych celów.

Jak outsourcing logistyki magazynowej zmienia zasięg geograficzny?

Firmy starają się znaleźć nowe rynki zbytu, dywersyfikować asortyment, zwiększać produkcję. Aby to zrobić, konieczne jest przestrzeganie nowego trendu w logistyce, którym jest rozszerzenie zasięgu geograficznego działalności – aby „rozproszyć” magazyny w miastach i krajach. Działalność w tym kierunku pomaga uniknąć przerw w dostawach i zapewnia szybką dostawę produktów do konsumenta końcowego.

Trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku: co oczekuje na branżę? - 3

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie poważne koszty stworzenia infrastruktury magazynowej. Co więcej, zajmuje to dużo czasu. Wyjściem z sytuacji może być outsourcing logistyki magazynowej operatorom 3PL. Ci usługodawcy profesjonalnie zajmują się logistyką kontraktową, a także posiadają szeroką sieć magazynów na terenie całego kraju. Skuteczność outsourcingu potwierdzają liczby.

Według badania Shopify, skok w handlu elektronicznym spowodował wzrost popytu na centra zamówień o 51%. Sprzedawcy internetowi korzystają z usług dostawców 3PL, aby umożliwić przechowywanie towarów bliżej konsumenta i przyspieszyć dostawę. Raport z badania mówi, że rynek logistyki kontraktowej podwoi się do 408 mld USD do 2025 r.

Jak rozwój platform wpływa na rynek nieruchomości magazynowych?

Zwiększony popyt na magazyny i usługi doprowadził do rozwoju modelu biznesowego o nazwie Warehouse-As-a-Service. Opiera się on na idei wspólnej konsumpcji. Konsumenci usług magazynowych i dostawcy są zjednoczeni na jednej platformie, a operator logistyczny ma wolną przestrzeń w gotowych do użytku magazynach.

Równolegle pojawiają się sprzedawcy detaliczni, którzy poszukują dodatkowej powierzchni magazynowej. Ten rodzaj platformy łączy obie strony: dostawca otrzymuje dochód z przeniesionego lokalu, a detalista otrzymuje niezbędną przestrzeń magazynową. Pod tym względem rynek europejski jest dobrze rozwinięty. Najbardziej znanymi przykładami tego modelu biznesowego są: DHL Spaces, Waredock, Deliver.

Opracowanie dużej ilości zamówień

Trendy logistyki magazynowej w 2021 roku obejmują także zwiększenie liczby zamówień w porównaniu do analogicznej liczby w 2020 roku. Zgodnie z prognozami analityków zakupy online przez wiele sezonów będą zajmować czołowe pozycje w handlu. Jednocześnie rozwój handlu internetowego spowodował wzrost obciążenia magazynów.

Wiele spośród magazynów stworzyło terminale, które są gotowe do opracowania kilkudziesięciu tysięcy przesyłek na godzinę, a wszystko w tym celu, aby sprostać potrzebom zleceniodawców. Analizując trendy w gospodarce magazynowej, należy także wspomnieć o tym, że obecnie konsumenci, jak jeszcze nigdy wcześniej, są zainteresowani szybką dostawą, a szybka realizacja zamówień będzie dodatkową przewagą konkurencyjną.

Poprawa wydajności magazynu poprzez wdrażanie innowacji

Jednym z głównych trendów logistycznych są zautomatyzowane procesy. Na przykład Amazon wprowadził zastosowanie robotów w magazynach. Wykonują tę samą operację w 15 minut, co pracownik magazynu, któremu taka praca zajmuje godzinę. Oczywiście wprowadzenie automatyzacji jest drogie i tylko duże firmy mogą sobie na to pozwolić. Jest to dobrze zauważalne na przykładzie polskich magazynów, które aktywnie wykorzystują w swojej pracy nowoczesne technologie.

Trendy w logistyce magazynowej w 2021 roku: co oczekuje na branżę? - 4

Znany dystrybutor części samochodowych OMEGA oraz dostawca rozwiązań do automatyzacji magazynów KAPELOU wprowadził sortowanie AGV. Takie prace są wykonywane bez ingerencji człowieka, nie trzeba nimi sterować za pomocą pilota lub komendy. Dzięki wbudowanym czujnikom maszyny mogą samodzielnie uzupełniać towar lub go pakować.

Efektem jest minimalizacja czasu na realizację rutynowych operacji, takich jak sortowanie towarów lub ich znakowanie. Oszczędzanie czasu podczas realizacji takich działań nie jest duże, jednak w efekcie pozwala przyspieszyć skuteczność pracy całego magazynu. Więcej o robotach w magazynie przeczytasz tutaj.

Trendy na polskim rynku logistycznym

Polscy właściciele magazynów uważnie śledzą trendy w magazynowaniu na świecie i wdrażają je w praktyce krajowej. Jednym z takich trendów jest aktywne wykorzystanie sieci 5G, dodatkowo wzrasta popularność Big Data oraz sprawnej i terminowej analizy danych. Wśród innych trendów rozwoju polskiej gospodarki magazynowej w 2021 roku można wyróżnić:

  • Pozytywną dynamikę rozwoju rynku usług magazynierskich;
  • Uruchomienie nowych inwestycji magazynowych, z których ponad 80% jest zlokalizowanych w centralnej Polsce;
  • Wdrażanie “zielonych” rozwiązań zarówno w branży przechowania towarów, jak i bezpośredniej obsługi klientów;
  • Dynamiczny rozwój małych magazynów typu SBU oraz nearshoring.

Z kolei podstawowymi zagrożeniami dla polskiej gospodarki magazynowej są: brak wolnych gruntów do realizacji inwestycji magazynowych, niedobór pracowników i wzrost kosztów pracy. 

Wniosek: jak zmienia się logistyka  magazynowa w 2021 roku?

Globalna pandemia i nieprzewidziane sytuacje transportowe pokazały, że logistyka magazynowa musi być elastyczna. Ważne jest, aby móc przewidywać przyszłe procesy, budować partnerstwa i pomagać w zwiększaniu wydajności magazynów. Nie działa tu dobór naturalny — w tych warunkach nie przetrwa najsilniejszy, ale ten, który potrafi szybko dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych.

Rozwój logistyki magazynowej jest nie do wyobrażenia bez wprowadzania innowacji. Istotnym elementem jest automatyzacja procesów i operacji magazynowych. Polska nie odstaje od obecnych trendów, a z czasem będzie również wzrastała liczba polskich magazynów automatycznych.

Porównaj oferty
No listings to compare