zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Zielona logistyka — trend ekologiczny 2021

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 11.06.2021
| 0
Zielona logistyka — trend ekologiczny 2021

Branża transportu drogowego jest jednym z priorytetowych obszarów wprowadzenia logistyki ekologicznej. Zanieczyszczenie powietrza spalinami powoduje choroby nowotworowe, sercowo-naczyniowe, oddechowe i inne. Prawie niemożliwe jest uchronienie się przed emisją spalin z rur wydechowych samochodów na ulicach i podwórkach.

Stworzenie i wykorzystanie specjalnego planu zarządzania przepływami materiałów nie tylko obniża koszty transportu i zwiększa konkurencyjność, ale także pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Z kolei to pozytywnie wpływa na budżet państwa i poprawia jakość życia w kraju, również dzięki ekologicznej logistyce można rozwiązać problem globalnego ocieplenia.

Organizacje i rządy mogą znacznie zmniejszyć wpływ procesów logistycznych na środowisko. Firmy poszukują nowych podejść do rozwiązania swoich wyzwań biznesowych, które obejmują obniżenie kosztów operacyjnych, wysyłki i wytwarzania towarów.

Zielona logistyka: definicja nowoczesnych rozwiązań

Zielona logistyka polega na minimalizacji wpływu działalności logistycznej na środowisko, związane z przepływem bezpośrednim i zwrotnym produktów, informacji i usług między punktem wyjścia a punktem konsumpcji.

Głównym celem tego procesu jest stworzenie trwałej wartości rynkowej firmy, opartej na efektywności ekonomicznej i ekologicznej. Koncepcja logistyki zielonej pojawiła się w latach 80 i zakłada kompleks podejść logistycznych wykorzystujących zaawansowane technologie i urządzenia, dzięki którym możliwe staje się minimalizowanie szkód dla środowiska.

Ogromna branża logistyki transportu jest priorytetowym obszarem do wprowadzania nowych usług i technologii. Podobne działania dadzą szybkie efekty, takie jak:

  • zmniejszenie zużycia paliwa i emisji do atmosfery w postaci spalin;
  • zmniejszenie zużycia papieru i kontenerów oraz zmniejszenie natężenia ruchu na drogach.

Obniżenie wydatków po wprowadzeniu zielonej logistyki pozwala uwolnić kapitał i skierować go na dalsze usprawnienia oraz adaptację do zmieniających się warunków życia. W dłuższej perspektywie wszystko to prowadzi do wzmocnienia biznesu.

Rozwiązania ekologiczne w logistyce

Optymalizacja jest możliwa dzięki połączeniu różnych procesów załadunku i dostawy towarów w jeden system za pomocą programów logistycznych. Znając z góry ilość wysyłanych produktów oraz punkty kontrahentów, można racjonalnie zaplanować łańcuch dostawy towaru od producenta przez magazyn do odbiorcy. Programy ekologicznej logistyki gromadzą dane o liczbie kursów dziennie, ilości transportowanych produktów i końcowych punktach dostawy, na których podstawie można zaplanować cały proces.

Znaczna część paliwa zużywana jest nie tyle podczas jazdy jak w czasie postoju w korkach oraz podczas załadunku i rozładunku. Zużycie paliwa na biegu jałowym wynosi około 1,5-3 litry na godzinę. Wstępnie przygotowane doki załadunkowe dla każdego pojazdu, skracają czas oczekiwania kierowcy i zużycie paliwa, to oszczędza koszty i umożliwia szybszą wysyłkę towarów. Bardziej odpowiedzialne podejście logistyki zielonej do wyznaczania tras, pozwala na tworzenie wygodnego schematu dostaw i optymalny załadunek samochodów. Co swoją drogą zapewnia terminową dostawę towarów na terenie miasta, kontrole realizacji zadań przez kierowców oraz redukcja kosztów dostaw.

Zielona logistyka — trend ekologiczny 2021 - 2

Ekologiczna logistyka — większy sukces biznesu

Praktyczne zastosowanie elektronicznego zarządzania w branży logistycznej:

  • Wymiana i podpisywanie dokumentów z kontrahentami online;
  • Przechowywanie dokumentów wewnętrznych w chmurze lub na firmowym serwerze zamiast drukowania;
  • Używanie programów do automatycznego wypełniania listów przewozowych;
  • Aplikacji dla kierowców do odbierania zleceń transportowych i komunikacji z dyspozytorem.

Statystyka w oprogramowaniu ekologicznej logistyki pozwalają analizować, ile kupują sieci handlowe w zależności od dnia tygodnia i sezonowości, planować popyt i gromadzić potrzebną ilość towarów. Co roku poszerzają się możliwości zarządzania dokumentami elektronicznie, również w logistyce transportu drogowego.

Przejście na cyfrową wymianę dokumentów i przechowywanie danych w chmurach może znacznie obniżyć koszty biura i chronić środowisko. Na przykład w ciągu zaledwie półtora roku korzystania z technologii elektronicznego zarządzania dokumentami firma może zaoszczędzić około 10 milionów arkuszy papieru, co odpowiada około 1200 drzewom.

W firmach logistyki ekologicznej, które wdrożyły systemy wprowadzania i rozpoznawania oraz przenoszenia papierowych dokumentów do postaci elektronicznej, eksperci zauważyli sześciokrotny wzrost obsługi klienta, trzykrotny wzrost wydajności pracy, dziesięciokrotne przyspieszenie procesów.

Najczęściej zadawane pytania o logistyce ekologicznej

🔹 Jak wpływa papierowa dokumentacja na środowisko naturalne?

Kilka faktów na temat korzystania z papierowych wersji dokumentów:

— Z jednego drzewa powstaje 8500 arkuszy papieru biurowego;
— Pracownik biurowy zużywa rocznie około czterech drzew rocznie;
— Około 45% wszystkich drukowanych dokumentów są wyrzucane przed końcem dnia;
— Każdego dnia kierowca zajmujący się dostawą towaru przewozi ze sobą komplety dokumentów, których średnio wynosi 60 arkuszy;
Przeciętna firma handlowa wydaje na druk około 3% lub więcej swoich zysków;
— Do produkcji papieru wykorzystuje się również wodę i energię elektryczną.

🔸 Jakie konsekwencje braku optymalizacji załadunku samochodów?

Około 25% ciężarówek nie są załadowane efektywnie na 100%. To powoduje przejechane na próżno kilometry, stratę pieniędzy i dodatkowe emisje CO2. Puste ciężarówki pokonują rocznie w Europie 85 miliardów kilometrów. To na przykład jak sto tysięcy razy dostać się na Księżyc.

🔹 Jak zoptymalizować załadunki?

Aby zmniejszyć liczbę pustych pojazdów na drogach, kierowcy mogą korzystać z giełd transportowych i przyjmować dodatkowe zamówienia na podróż powrotną. Takie placówki ekologicznej logistyki coraz bardziej się rozwijają, umożliwiając firmom współdzielenie transportu i opakowań, co doprowadza do zmniejszenia liczby pustych przejazdów.

Podsumowanie

Wspierajmy zieloną logistykę poszanowaniem natury w działalności zawodowej i życiu codziennym. Odpowiednie oprogramowanie oraz wdrożone rozwiązania biznesowe pozwalają firmom usprawnić organizację pracy działu transportu i logistyki wywierając jednocześnie pozytywny wpływ na środowisko.

Około 68% konsumentów kupują produkty firm, które wspierają programy społeczne lub ekologiczne, a 92% ankietowanych są bardziej skłonni zaufać takim firmom. Dlatego przedsiębiorstwa mają stale się angażować w logistykę ekologiczną, aby utrzymać lojalność klientów. Takie podejście do zarządzania łańcuchem dostaw umożliwia firmom rozwój i zwiększenie zysków, jednocześnie pomagając zachowaniu naturalnej równowagi.

Porównaj oferty
No listings to compare