zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Magazyny klasy A: czym się wyróżniają i jakie cechy posiadają?

Opublikowany przez Igor na 13.10.2020
| 0
Magazyny klasy A: czym się wyróżniają i jakie cechy posiadają?

Intensywny rozwój polskiej gospodarki związany jest ze wzrostem produkcji. Prowadzi to do szybko rosnącego zapotrzebowania na magazyny, a także wymagań wobec nich. Duży wpływ ma również transformacja gospodarki związana z progressem technologii internetowych. Na przykład sklepy internetowe, które nie mają oddziałów offline, często używają magazynów jako siedziby.

W wielu dziedzinach działalności duże znaczenie mają standardy pomieszczeń magazynowych, dlatego często poszukuje się magazynów klasy A. Jakie wymagania powinny spełniać? Jakie są ich parametry? Gdzie i jak je znaleźć? Przeczytaj odpowiedzi na te pytania poniżej.

Popyt na magazyny klasy A

Mimo to, że obiekty magazynowe klasy A są stosunkowo drogie w budowie, a przez to droższe dla kupującego lub najemcy, cieszą się dużym zainteresowaniem na polskim rynku. Wynika to częściowo z rosnącej popularności zakupów online, a częściowo z dużej różnorodności realizowanych i dystrybuowanych produktów, a także ich wysokich wymagań dotyczących magazynowania. Oprócz tego wiele firm jest zmuszonych do pracy w przestrzeni logistycznej o wysokich standardach.

Wynajem hali magazynowej to zobowiązanie dość długoterminowe, dlatego przedsiębiorcy, które je przyjmują, wolą mieć pomieszczenia spełniające określone wymagania i wyposażone w określony standard.

Wyższa cena jest często uzasadniona i przynosi dalsze korzyści finansowe i reputacyjne. Współcześni przedsiębiorcy dobrze to rozumieją, dlatego magazyny klasy A są dziś tak popularne.

Magazyny klasy A: kluczowe cechy

Aby hala magazynowa była pomieszczeniem klasy A, czyli z najwyższymi standardami, musi spełniać wymagane warunki. Należą do nich między innymi: korzystna lokalizacja, ugruntowana komunikacja, odpowiednie zagospodarowanie powierzchni magazynowej, a także parametry techniczne budowy.

Magazyny niespełniające wymagań najwyższego standardu klasyfikowane są jako B, C czy nawet D. Parametry techniczne takich pomieszczeń są gorsze, jednak w wielu przypadkach przedsiębiorca ma swobodę dostosowania wnętrza do potrzeb. Umowy najmu magazynów klasy B, C i D są z reguły dość krótkoterminowe.

Magazyny klasy A: czym się wyróżniają i jakie cechy posiadają? - 2

Lokalizacja magazynu

Magazyny najwyższej klasy zlokalizowane są najczęściej w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, a także autostrad bądź dróg ekspresowych (z reguły odległość nie powinna przekraczać 10 km) — dzięki tym czynnikom dostęp do takich magazynów staje się łatwy i wygodny.

Magazyn klasy A powinien mieć odpowiedni również parking (zarówno dla ciężarówek dostarczających czy odbierających towary, jak i pracowników). Terytorium, na którym powinny znajdować się magazyny klasy A, musi mieć charakter przemysłowy, w pobliżu nie powinno znajdować się żadne budynki mieszkalne (jedynie inne zakłady produkcyjne czy hale magazynowe), czyli one powinny być zlokalizowane w tak zwanych strefach przemysłowych.

Zagospodarowanie obiektu magazynowego

Zagospodarowanie przestrzeni to racjonalne rozmieszczenie obszarów funkcjonalnych względem siebie. Obejmuje to również dostępność sprzętu i systemów niezbędnych do skutecznego działania. W celu zaliczenia magazynu do klasy A magazyn musi posiadać:

  • Odpowiednia i niezawodna ochrona przeciwpożarowa, w tym gęstość tryskaczy przeciwpożarowych;
  • Parkingi oraz obszary manewrowe;
  • 24-godzinna ochrona, monitorowanie magazynu nawet w dni wolne;
  • Energooszczędne rozwiązania, niezawodne zasilanie, a nawet autonomiczna podstacja elektryczna;
  • Odpowiednie oświetlenie (minimalne natężenie światła: 150 luksów);
  • System klimatyzacji i regulacji temperatury w zależności od wymagań dla konkretnego produktu;
  • Kontrola wejścia na terytorium lub zdalnego odczytu tablic rejestracyjnych;
  • Dobra izolacja;
  • Biura, pomieszczenia socjalne dla personelu, toalety, prysznice i inne.

Parametry techniczne magazynu

Mówiąc o magazynie klasy A, sama hala magazynowa musi być wystarczająco wysoka (co najmniej 8-10 metrów). Głębokość magazynu powinna wynosić co najmniej 60-75 metrów lub więcej w przypadku, jeżeli brama znajduje się po obu stronach hali — tak zwany “crossdok”).

Budynek musi być ogrodzony. Minimum 5-10% całej powierzchni powinna zajmować przestrzeń biurowa. Siatka słupów (rozmieszczenie filarów) również jest regulowana wymaganiami, ale najczęściej jest to 12m x 22.5m lub 12m x 24m.

Płaska betonowa podłoga magazynu pokryta jest powłoką przeciwpyłową. Wysokość nad ziemią to metr dwadzieścia centymetrów. Minimalna nośność posadzki to 5 ton na metr kwadratowy. Aby obiekt magazynowy był wygodny dla samochodów i kierowców, musi mieć co najmniej jeden dok załadunkowy na 1000 metrów kwadratowych.

Magazyny klasy A: czym się wyróżniają i jakie cechy posiadają? - 3

Magazyny klasy A na WareTeka

Platforma do wyszukiwania magazynów WareTeka została stworzona specjalnie z myślą o sprawnym i szybkim wyszukiwaniu lokali magazynowych o wymaganych parametrach. Znalezienie magazynu spełniającego wymagania klasy A jest bardzo łatwe, ponieważ mamy do tego specjalny filtr. Pamiętaj, że możesz również wybrać żądany region, przedział cenowy typ wynajmu, usługi itp.

Poszukaj najbardziej opłacalnych odpowiednich dla Twoich potrzeb magazynów klasy A+, A, B+, B, C i D na platformie WareTeka. Współpracuje z nami wielu właścicieli powierzchni z różnych regionów Polski. Baza różnorodnych lokali WareTeki magazynowych jest regularnie aktualizowana o nowe oferty.

Jeśli nadal masz pytania — napisz do nas, uprzejmi konsultanci chętnie Ci pomogą.

Najczęściej zadawane pytania na temat „Magazyny klasy A”

🔹 Jaka jest definicja magazynu klasy A?

Magazyn klasy A to magazyn spełniający najwyższe wymagania dotyczące lokalizacji, organizacji, parametrów technicznych i innych rozwiązań.

🔸 Jakie są kluczowe cechy obiektu magazynowego klasy A?

Kluczowe cechy to wysokość (8-10 m) i głębokość (od 60 m) samego pomieszczenia, nośność podłogi (5t/m²), parking, łatwy dojazd, monitoring terenu, regulacja temperatury, system przeciwpożarowy i odpowiednie oświetlenie (150 lux).

🔹 Gdzie szukać magazyny klasy A?

Optymalnym sposobem wyszukiwania magazynów klasy A jest wyszukiwarka WareTeka, ponieważ posiada ona opcję wyszukiwania według klasy, dzięki czemu możesz jednym kliknięciem odfiltrować wszystkie niepotrzebne oferty.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, obiekty magazynowe klasy A są niezwykle wygodne, bezpieczne i niezawodne. Dlatego zapotrzebowanie na nie rośnie z każdym rokiem.

Magazyny klasy A: czym się wyróżniają i jakie cechy posiadają? - 4

Należy jednak zaznaczyć, że wraz z poprawą wygody w magazynach rośnie ich cena. Z reguły umowy najmu magazynów wysokiej jakości zawierane są na co najmniej trzy lata.

Warto pamiętać, że sama klasyfikacja magazynów jest nadal dość umowna. Nie ma uzgodnionego konsensusu wśród ekspertów ds. logistyki co do wymagań, więc w różnych źródłach informacji mogą się one zmieniać. Dlatego warto przyjrzeć się tej lub innej ofercie i indywidualnie omówić parametry.

Porównaj oferty
No listings to compare