zaawansowane wyszukiwanie
Zaawansowane opcje wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Czym jest magazyn buforowy i dlaczego jest potrzebny współczesnemu biznesowi?

Opublikowany przez Anna Khaletskaya na 17.03.2021
| 0
Czym jest magazyn buforowy i dlaczego jest potrzebny współczesnemu biznesowi?

2020 r. postawił przed firmami produkcyjnymi, sprzedażowymi i logistycznymi sporo wyzwań i jednym z nich stała się potrzeba tymczasowego składowania zapasów w celu ich przygotowania do sprzedaży w okresach największego zapotrzebowania. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe poprzez wykorzystanie magazynów buforowych, których wyboru ze względu na powierzchnię, sposób składowana lub obecność urządzeń usprawniających łańcuch logistyczny można dokonać w firmie WareTeka.

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla działalności logistycznej sprzedawców detalicznych, dystrybutorów i sklepów internetowych. Ważne jest, aby przygotować produkty sezonowe, a także świąteczny asortyment towarów. Ponadto firmy powinny przewidywać zapotrzebowanie klientów i na tej podstawie zapewniać w magazynach wystarczający zapas najbardziej popularnych towarów. Biznes, który nie wie, jak kontrolować wahania na rynku, traci zyski i nie radzi sobie ze zwiększonymi obciążeniami.

Aby przygotować się do utrudnień wielokrotnie wzrastających w momentach szczytów, towary należy wcześniej kupić i przekazać do przechowania. Zdarza się jednak tak, że w magazynach własnych może zabraknąć miejsca do umieszczenia produktów rezerwowych. W takich sytuacjach rozwiązaniem stają się magazyny buforowe, których  zasady działalności przedstawi niniejszy artykuł. Odwołamy się także do tego, jak wygląda podaż i popyt na magazyny buforowe w Polsce.

Czym są magazyny buforowe?

Logistyka to nie tylko transport z punktu A do punktu B. To również sztuka zarządzania materiałami i prognozowania popytu. Wszystko to odzwierciedla filozofię lean manufacturing, czyli pionierskie rozwiązanie jako pierwsze wdrożone na fabrykach Toyoty.

Lean manufacturing to koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorstwo musi być zarządzane w taki sposób, aby zminimalizować wszelkiego rodzaju straty. Kiedy firma nie ma wystarczających zapasów, aby zaspokoić popyt konsumentów, ponosi straty.

Czym jest magazyn buforowy i dlaczego jest potrzebny współczesnemu biznesowi? - 2

Zatem zapas buforowy to produkt znajdujący się na ostatnim etapie produkcji. Firmy używają go do zaspokojenia potrzeb klientów w przypadku wzrostu popytu na produkt.

Jednak okres przechowywania zapasów buforowych może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Na przykład duzi detaliści zaczynają kupować dodatkowe partie towarów na sprzedaż w okresie świątecznym jeszcze jesienią. Wszystkie te zapasy należy magazynować i często zdarza się tak, że w wykorzystywanych na bieżąco  magazynach miejsca po prostu może być zbyt mało.  

Definicja magazynu buforowego, nazywanego też magazynem overstock lub magazynem czasowego składowania, może być sformułowana w sposób następujący: jest to pomieszczenie lub inne miejsce przeznaczone do tymczasowego (pół roku lub krócej) składowania zapasów awaryjnych. Zatem magazyn buforowy jest magazynem tymczasowym.

Magazynowanie buforowe: jakim firmom odpowiada ta usługa?

Magazyn buforowy będzie odpowiedni dla każdej firmy, której funkcjonowanie wiąże się z zapotrzebowaniem konsumenckim. Z reguły są to:

  • Producenci;
  • Importerzy i eksporterzy;
  • Dystrybutorzy;
  • Sieci handlowe;
  • Firmy, zajmujące się handlem zagranicznym;

Pandemia koronawirusa pokazała wielu firmom, dlaczego buforowanie jest tak ważne. Wiosną 2020 r., zanim weszły w życie ograniczenia związane z kwarantanną, we wszystkich krajach zaczął się wahać popyt konsumencki – ludzie masowo kupowali żywność i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby. Sprzedawcy nie mieli czasu na zakup towaru, więc na półkach występowały braki.

Latem 2020 r. epidemiolodzy zaczęli mówić o nowej fali koronawirusa. Wiele firm zaczęło gromadzić zapasy buforowe produktów. Na przykład w sierpniu polskie przedstawicielstwo Eurologistics poinformowała o wzroście zapotrzebowania na magazyny czasowego składowania. Usługą przechowywania buforowego zainteresowały się przede wszystkim firmy importujące towary z Chin, producenci i dystrybutorzy detergentów oraz sklepy internetowe.

Innym przypadkiem, w którym mogą być wymagane magazyny buforowe, jest odroczone zapotrzebowanie. Wielu konsumentów zaopatruje się w produkty, kupując latem więcej warzyw sezonowych, a w okresie wiosennym poszukując np. różnych detergentów. To powoduje, że popyt na różne kategorie produktów podlega dużym wahaniom.

Magazyny buforowe w Polsce: jak znaleźć i gdzie wynajmować?

Polska jest krajem gdzie poziom zapotrzebowania na magazyny buforowe nie jest stały i wzrasta szczególnie w okresach maksymalnych obciążeń, a jest to na przykład czas przed Wielkanocą lub Bożym Narodzeniem. Platforma WareTeka oferuje rozwiązanie – usługę On-Demand w zakresie wyboru magazynów tymczasowego składowania. Można wynająć odpowiednią liczbę miejsc paletowych u sprawdzonych operatorów 3PL (logistyka firm trzecich). W ten sposób płaci się tylko za użyteczną przestrzeń magazynową.

Czym jest magazyn buforowy i dlaczego jest potrzebny współczesnemu biznesowi? - 3

Większość magazynów buforowych zlokalizowana jest w największych miastach – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, a także w pobliżu portu morskiego Gdańsk i na granicach kraju. Dostawcy logistyczni oferują pomieszczenia dla różnych typów produktów. Magazyny suche – do składowania towarów niewymagających warunków temperaturowych, magazyny chłodnicze i mroźnicze – dla różnych grup żywności. WareTeka współpracuje z TOP dostawcami usług logistycznych – Grupą Raben, Grupą DSV, DB Schenker i wieloma innymi. 

Według stanu na dzień 14 marca 2021 r. WareTeka oferuje klientom następującą liczbę wolnych miejsc paletowych w magazynach czasowego składowania na terenie Polski:

W razie potrzeby specjaliści WareTeka gotowi są pomóc w znalezieniu małych magazynów buforowych w mniejszych miastach – Zielonej Górze, Przemyślu lub Białymstoku. Współpracujemy zarówno z dużymi dostawcami usług logistycznych, jak i małymi lokalnymi firmami.

Można poprosić o pomoc specjalistów platformy. Pomożemy dobrać odpowiednią opcję do potrzeb Twojego biznesu – przeanalizujemy ilość produktów, jak i ilość wymaganych miejsc paletowych; Obliczymy koszt operacji magazynowania i przeładunku dla różnych operatorów 3PL.

Pytania i odpowiedzi

🔹 Jakie magazyny buforowe są obecnie dostępne w Polsce?

Za pomocą WareTeka można znaleźć magazyny czasowego składowania o różnej powierzchni oraz przeznaczone do składowania różnych towarów: są to na przykład magazyny otwarte i zamknięte, magazyny z urządzeniami chłodniczymi lub także magazyny wysokiego składowania.

🔸 W jakich polskich miastach można wynająć magazyny buforowe?

Magazyny buforowe dostępne są w każdym dużym polskim mieście, a także w punktach węzłowych dla krajowej logistyki, na przykład w Gdyni, Białymstoku lub Przemyślu.

🔹 Na jak długi czas można wynająć magazyn buforowy?

Magazyny buforowe w Polsce dostępne są do wynajęcia na dowolny okres. Może to być zarówno kilka tygodni, jak i cały rok. Najczęściej takie powierzchni do składowania wynajmowane są na okres od trzech miesięcy do pół roku.

Wnioski

Magazyn buforowy to pomieszczenie, w którym przechowywane są rezerwowe zapasy produktów. Takie podejście pozwala firmom szybko reagować na sezonowe zmiany zachowań kupujących i w razie potrzeby wyrównywać popyt konsumentów. Z reguły towary są składowane w magazynach buforowych przez krótki okres czasu.

Buforowanie jest ważną częścią strategii lean manufacturing. Takie podejście pomaga firmom minimalizować straty.

Umiejętność zarządzania popytem klientów, dostarczanie produktów we właściwym czasie, do właściwego miejsca i we właściwej ilości jest ważną kompetencją dla rozwoju biznesu. Jeśli masz problem ze znalezieniem magazynu do tymczasowego składowania, WareTeka zawsze jest gotowa, aby udzielić Ci pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Porównaj oferty
No listings to compare